Strona główna OIL

   


 
Dzisiejszy przegląd prasy

21 października 2014 r.

RYNEK ZDROWIA

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej: minister dąży do konfrontacji
Planowane przez resort zdrowia zmiany zasad finansowania podstawowej opieki zdrowotnej mają zachęcić lekarzy do wykonywania i szczegółowego raportowania badań diagnostycznych. Ministerstwo zamierza zlikwidować część tzw. korektorów, czyli wskaźników, które zwiększają stawkę kapitacyjną.

Lista refundacyjna: 101 nowych produktów w projekcie kolejnej listy
101 nowych produktów, w tym leki stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz bólu w przebiegu chorób nowotworowych - m.in. takie zmiany przewidział resort zdrowia w projekcie kolejnej listy refundacyjnej, która ma obowiązywać od 1 listopada.

Premier omawia stan przygotowania służb do zagrożenia ebolą
Premier Ewa Kopacz uczestniczy we wtorek (21 października) w posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie przygotowania służb państwowych na ewentualne pojawienie się w Polsce bezpośredniego zagrożenia wirusem ebola.


GAZETA PRAWNA

Chorzy przedsiębiorcy nie chcą płacić na NFZ
To absurd, że musimy odprowadzać składkę zdrowotną, gdy nie mamy dochodów – mówią właściciele firm. Zapowiadają walkę o zmianę prawa

Zielona karta onkologiczna gotowa do startu. Pacjent będzie właścicielem informacji
Plan leczenia, dane lekarza prowadzącego oraz kontakt do pacjenta – to kluczowe informacje, które znajdą się w zielonej karcie będącej przepustką do szybszego leczenia dla chorych na raka.

Patologia rehabilitacji: Rosną kolejki, jakość usług jest niska, pobierane są nielegalne opłaty
A do tego niegospodarność w wydawaniu publicznych pieniędzy i brak kontroli ze strony resortu zdrowia – taki obraz wyłania się z analizy NIK poświęconej rehabilitacji leczniczej.

Sikora: Niezdrowe opary absurdu
Teoretycznie jest po równo i sprawiedliwie. W praktyce dla wybranych, z kolejkami i fikcją bezpłatnej służby zdrowia. O czym piszę, wiedzą doskonale wszyscy, którzy próbują zapisać się na NFZ do stomatologa, rehabilitację, usunięcie zaćmy czy wszczepienie protezy stawu biodrowego.


WYBORCZA

Dzięki polskim lekarzom sparaliżowany znowu chodzi! Taki zabieg udał się po raz pierwszy na świecie
40-letni Darek Fidyka został sparaliżowany od klatki piersiowej w dół po napadzie w 2010 r. Mężczyznę kilkakrotnie pchnięto nożem w plecy. Zgodził się poddać pionierskiej terapii opracowanej wspólnie przez lekarzy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i University College London. Polscy lekarze przeszczepili sparaliżowanemu mężczyźnie komórki pobrane z nosa.


RZECZPOSPOLITA

NIK o rehabilitacji leczniczej
Pomimo wzrostu nakładów pogarsza się dostęp do rehabilitacji leczniczej: rośnie liczba oczekujących, wydłuża się czas oczekiwania, a kurczy lista miejsc oferujących rehabilitację bez kolejki – wynika z kontroli przeprowadzonej przez NIK.

Nowe procedury postępowania z chorymi na ebolę
Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) przedstawiło nowe, bardziej restrykcyjne procedury bezpieczeństwa dla personelu medycznego opiekującego się chorymi na ebolę. Ma to zapobiec kolejnym zarażeniom.


TERMEDIA

PASMI pisze do premier Ewy Kopacz
Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty skierował list do premier Kopacz w związku z wystąpieniem skierowanym do prezesa Rady Ministrów przez Naczelną Radę Aptekarską, postulując o równouprawnienie wszystkich obywateli w swobodnym dostępie do leków bez recepty.

Pielęgniarki szykują się do ogólnopolskiego protestu
Prezydium Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych otrzymuje sygnały i informacje z różnych stron Polski o prowadzonych przez pielęgniarki i położne działań w ramach ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. „Popieramy Koleżanki i Kolegów – mimo wszystkich trudności stwarzanych przez pracodawców oraz właścicieli szpitali – w osiągnięciu założonych celów” – można przeczytać w stanowisku.


RADIO ZET

Gość Radia ZET: Bartosz Arłukowicz
Gościem Moniki Olejnik jest Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia.


ZDROWIE ABC

Świadczeniodawcy będą gromadzić i przekazywać więcej danych pacjentów
Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia wprowadzającego zmiany do zakresu danych gromadzonych i przekazywanych przez świadczeniodawców.


RYNEK APTEK

Inspektor farmaceutyczny o kulisach walki z nielegalnym eksportem
Wyeliminowanie "odwróconego łańcucha dystrybucji leków” jest bardzo trudne przede wszystkim ze względu na fakt, że obrót równoległy towarami w UE jest prawnie usankcjonowany - pisze do redakcji dr Kazimierz Jakubiec.

MZ wyjaśnia intencje karania za brak informacji o zamienniku
Ministerstwo Zdrowia w projekcie nowelizacji ustawy refundacyjnej proponuje wprowadzenie 200 zł kary dla aptekarza, który nie powie pacjentowi o tańszym zamienniku leku. Plany resortu wzbudziły bardzo duże kontrowersje wśród farmaceutów.


PULS MEDYCYNY

MF: kasa w każdym gabinecie?
Ministerstwo Finansów dąży do likwidacji zwolnienia lekarzy działających na niewielką skalę z obowiązku prowadzenia ewidencji przy pomocy kas fiskalnych. Naczelna Rada Lekarska zgłosiła uwagi do planowanej zmiany, które zostały jednak odrzucone przez Ministerstwo.


MEDYCYNA PRAKTYCZNA

PZ: Kłamstwa Arłukowicza
– Ministerstwo Zdrowia wprowadza pacjentów w błąd. Mami obietnicami, które na obecnym etapie są bez pokrycia – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. I wymienia kolejne „kłamstwa Arłukowicza”.

NRL apeluje do rządu o dialog ws. polityki senioralnej
Naczelna Rada Lekarska oświadczyła, że "z niepokojem przyjmuje informacje odnośnie programowanej przez rząd polityki senioralnej". Rada zaapelowała o dialog rządu ze środowiskiem lekarskim w celu przygotowania rzetelnych, mających szanse na powodzenie zmian systemowych w opiece senioralnej. Władze samorządu medyków zadeklarowały "wolę aktywnego wzięcia udziału w takiej debacie".


MEDEXPRESS

PPOZ: ministrowi zabrakło odwagi
Historia zatoczyła koło. Ponownie czarne chmury nad podstawową opieką zdrowotną zbierają się od miesięcy – po kolejnych decyzjach rządzących, ale obecnie sięgają zenitu. Minister Arłukowicz zapomniał, że to już było? Testując wytrzymałość POZ, obecny minister prze wprost do konfrontacji.

A wczoraj...

20 października 2014 r.

RYNEK ZDROWIA

CSIOZ odpowiada na pismo NRL ws. funkcjonalności systemów informatycznych
Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej odpowiedź na pismo Macieja Hamankiewicza prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej dot. funkcjonalności systemów informatycznych.


Schetyna: trzeba rozważyć powołanie misji UE do walki z wirusem ebola
Szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna ocenił w poniedziałek (20 października) w Luksemburgu, że należy rozważyć propozycję wysłania cywilnej misji UE do krajów dotkniętych epidemią eboli. Z propozycją tą wyszedł minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

NRL opiniuje projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej
Na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej opublikowano stanowiska jakie Naczelna Rada Lekarska zajęła w piątek (17 października) w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentystyw oraz w sprawie prawa lekarzy do postępowania w zgodzie z sumieniem.

Sprawa sądowa ws. zwolnienia prof. Chazana z pracy - w marcu 2015 r.
Na 12 marca 2015 r. warszawski sąd pracy wyznaczył termin pierwszej rozprawy z pozwu b. dyrektora stołecznego szpitala im. św. Rodziny prof. Bogdana Chazana, odwołanego z funkcji po głośnej sprawie pacjentki, której mimo przesłanek medycznych odmówił legalnej aborcji.

UE mianuje koordynatora ds. walki z ebolą
Szef MSZ Francji Laurent Fabius powiedział w poniedziałek (20 października), że pod koniec tygodnia UE mianuje koordynatora ds. walki z ebolą. Jak wyjaśnił, pomysł powołania takiego koordynatora jednomyślnie poparli unijni szefowie dyplomacji na spotkaniu w Luksemburgu.

Adwokatura: koncepcja ustawy o nadzorze nad zabójcami - niedopuszczalna
W świetle standardów konstytucyjnych niedopuszczalna jest sama koncepcja ustawy o nadzorze nad groźnymi zabójcami - oceniła Naczelna Rada Adwokacka w opinii dla Trybunału Konstytucyjnego. Sformułowano ją w związku ze złożonymi w TK wnioskami prezydenta i RPO.

RPP: zmiany w sposobie wystawiania recept lekarskich
Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że od 4 października zmianie uległy zasady wystawiania recept lekarskich. Zmiany zostały wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia z 11 września 2014 r.

RPO ws. udostępniania dokumentacji konsultantowi i lekarzom odbywającym specjalizację
Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do ministra zdrowia wyraził wątpliwość co do umocowania konsultanta krajowego jako uprawnionego do dookreślenia obowiązków lekarzy w sprawie dokumentowania odbycia szkolenia specjalizacyjnego.


GAZETA PRAWNA

Lekarze nie dostaną już pieniędzy za nieubezpieczonych
Resort zdrowia likwiduje płatności dla lekarzy pierwszego kontaktu za martwe dusze i tzw. katarkowe


RZECZPOSPOLITA

Lekarze pierwszego kontaktu bez "katarkowego"
Ministerstwo chce pozbawić lekarzy pierwszego kontaktu dodatku za pacjentów z cukrzycą, chorobami serca i infekcjami dróg oddechowych. Medycy grożą niepodpisaniem kontraktu.

Nieprzygotowani na ebolę
Światowa panika związana z ebolą udziela się Polsce. Lekarze i pacjenci boją się wirusa.


Sprawa sądowa ws. zwolnienia prof. Chazana z pracy - w marcu 2015 r.
Na 12 marca 2015 r. warszawski sąd pracy wyznaczył termin pierwszej rozprawy z pozwu b. dyrektora stołecznego szpitala im. Św. Rodziny prof. Bogdana Chazana, odwołanego z funkcji po głośnej sprawie pacjentki, której mimo przesłanek medycznych odmówił legalnej aborcji.


TVN WARSZAWA

Fatalne warunki w polskich szpitalach psychiatrycznych
Lekarze są zgodni: tak źle w polskiej psychiatrii nie było od dawna. Szpitali nikt nie remontuje, nowe nie powstają, a w Ministerstwie Zdrowia o zdrowiu psychicznym – kompletna cisza. Sprawie przyjrzał się reporter "Faktów" TVN Marek Nowicki.


METRO

Nigeria jest już wolna od eboli. WHO obwieszcza sukces
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w poniedziałek oficjalnie ogłosiła koniec epidemii eboli w Nigerii. Od 42 dni nie odnotowano tam nowych przypadków zarażenia.


TERMEDIA

Zmiany w finansowaniu POZ niekorzystne dla pacjentów
Zmiany finansowania POZ zaproponowane przez resort zdrowia niekorzystnie wpłyną na jakość opieki nad pacjentem, uważa Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Zdaniem lekarzy projekt ministerstwa zdrowia przewiduje nie więcej a mniej środków na POZ.


Ministerstwo ogłosiło projekt zmian na liście leków refundowanych
Co zmieni się na liście leków refundowanych od listopada? W porównaniu do poprzedniego obwieszczenia dodano 101 nowych produktów, usunięto 20. Na liście dawno oczekiwanie zmiany – leki złożone w leczeniu nadciśnienia i refundacja leku dla pacjentów u których występują zaparcia poopioidowe.

Uhonorowanie prof. Religi: rodzi się religomania, czy idą wybory?
Sam był osobą skupioną na pracy i ratowaniu swoich pacjentów. W zaciszu kliniki robił swoje i stał się światowej sławy kardiochirurgiem. Szczególnie dziś, po premierze filmu „Bogowie”: padają kolejne pomysły – nadajmy jego imię ulicy, postawmy pomnik. Czy to już religomania, czy po prostu oddanie należytej sprawiedliwości wybitnej jednostce?

Premier Ewa Kopacz wkroczy do Ministerstwa Zdrowia
-Przyjrzę się pracy wszystkich wiceministrów, zajmie mi to trzy tygodnie – zapowiada premier Ewa Kopacz. Wiceministrowie zdrowia nie będą weryfikowani w pierwszej kolejności, ale i na nich przyjdzie czas. Kiedy?


MEDYCYNA PRAKTYCZNA

Lekarze rodzinni gotowi na protest
Druga z ważnych organizacji skupiających lekarzy rodzinnych wzywa swoich członków do niepodpisywania umów z NFZ na przyszły rok. „Dostajemy nowe zadania bez środków, a nie mamy żadnej szansy ich zrealizować” – alarmuje Porozumienie Zielonogórskie.

Co na karcie pacjenta onkologicznego?
Do konsultacji trafiło wreszcie z dawna oczekiwany projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzoru karty diagnostyki i leczenia onkologicznego, którą - zgodnie z założeniami resortu - od przyszłego roku mają wydawać lekarze pierwszego kontaktu pacjentom, u których podejrzewają zachorowanie na raka.

Doula zamiast cesarki
Obecność douli przy porodzie wciąż jest rzadkością. Tymczasem dowiedziono, że jej uczestnictwo przynosi nawet więcej korzyści niż obecność partnera.


PULS MEDYCYNY

Czy NFZ będzie płacił za za usługi telemedyczne?
Podpisana podczas Europejskiego Forum w Sopocie Deklaracja Bałtycka 2014 zakłada rozpoczęcie prac nad regulacjami prawnymi dotyczacymi usług telemedycznych.

FPZ: dotychczasowe konsultacje były fikcją
"Ministerstwo Zdrowia wprowadza pacjentów w błąd. Mami obietnicami, które na obecnym etapie są bez pokrycia" – uważa Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Lekarze rodzinni nie kryją swojego oburzenia nie tylko zaproponowanymi zmianami, ale przede wszystkim sposobem ich przedstawienia.

Działaczki na rzecz chorych na SM docenione
W sobotę 18 października przyznano nagrodę Viventi Caritate (Żyjącemu Miłością) otrzymały ja dwie działaczki radomskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego: Eleonora Rosmańska i Helena Kładko.


NEWSWEEK

Jak Polki sztuczną kość wynalazły
Jest nietoksyczny, nie powoduje alergii i po kilku miesiącach przekształca się w prawdziwą kość. Niezwykły kompozyt, zwany sztuczną kością z Lublina, właśnie zaczęli testować ortopedzi i stomatolodzy.

Wybierz strony:

» Przegląd prasy - archiwum 2014
» Przegląd prasy - archiwum 2013
» Przegląd prasy - archiwum 2012
» Przegląd prasy - archiwum 2011
» Przegląd prasy - archiwum 2010
» Przegląd prasy - archiwum 2009
» Przegląd prasy - archiwum 2008
» Przegląd prasy - archiwum 2007
» Przegląd prasy - archiwum 2006

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004  
Redaktor: serwis@warszawa.oil.org.pl  
Data utworzenia: 2014-10-21