Strona główna OIL

   


 
Dzisiejszy przegląd prasy

24 października 2014 r.

RYNEK ZDROWIA

Poznaliśmy laureatów Portretów Polskiej Medycyny 2014
Podczas Gali wieńczącej pierwszy dzień X Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 23-24 października 2014 r.), już po raz dziewiąty uroczyście wręczyliśmy Portrety Polskiej Medycyny. Główny laur - tytuł Lidera Rynku Zdrowia - zdobyły Torun?skie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA.


GAZETA PRAWNA

Ebola nas nie zabije
Przy całym szacunku dla tego wirusa, on nie jest taki groźny. Ja bym bardziej obawiał się gruźlicy, o której chcielibyśmy już dawno zapomnieć, a która wciąż jest szalenie groźna


WYBORCZA

Ebola w Nowym Jorku. U lekarza wykryto wirusa
Wynik badań na obecność wirusa eboli u lekarza, który powrócił do USA z Afryki Zachodniej, okazał się pozytywny - poinformował w czwartek dziennik "New York Times".


RZECZPOSPOLITA

Praca nad pakietem kolejkowym wre
Minister wprowadza rozwiązania, dzięki którym pacjent onkologiczny trafi na leczenie w ciągu dziewięciu tygodni.


GAZETA.PL

Prywatny szpital w Wilanowie zostanie rozbudowany
Grupa Medicover chce dwukrotnie powiększyć swój szpital przy al. Rzeczypospolitej. Właśnie dokupiła 2,5-hektarową działkę, na której zbuduje nowe skrzydło placówki.


TERMEDIA

WIM: Artyści polskich scen dla pacjentów
Aktorzy znani z teatru i filmu będą spotykać się z pacjentami wojskowego szpitala przy ul. Szaserów w Warszawie. Cykliczne odwiedziny popularnych artystów w WIM to efekt porozumienia między Instytutem a ZASP - Stowarzyszeniem Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji. Dzięki nawiązanej współpracy, co kilka tygodni pacjentów odwiedzi aktor będący ambasadorem Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.


GAZETA POLSKA CODZIENNIE

Arłukowicz odbiera nadzieję
Dla polskich pacjentów cierpiących na choroby rzadkie lub onkologiczne udział w badaniach klinicznych jest często ostatnią deską ratunku. Chce ją im odebrać Ministerstwo Zdrowia prowadzone przez Bartosza Arłukowicza. Proponuje obłożenie firm farmaceutycznych podatkiem od badań klinicznych. – To sprawi, że koncerny odejdą z Polski, a chorzy stracą jedyną być może szansę na leczenie – ostrzegają eksperci.


POLITYKA

Ustawa o śmieciowym jedzeniu – mały kroczek na początek długiej drogi
Uchwalona przez Sejm ustawa o dystrybucji śmieciowego jedzenia w szkołach może mieć potencjalnie istotny wpływ na indywidualne losu wielu obywateli. Może – jeżeli konsekwentnie nastąpią po niej kolejne rozwiązania systemowe, zapewniającą skuteczną jej realizację.


MEDYCYNA PRAKTYCZNA

Lekarze nie akceptują działalności swojego samorządu
Wyniki kolejnych internetowych badań przeprowadzanych wśród lekarzy potwierdzają, że medycy oceniają źle lub bardzo źle działalność swojego samorządu. Najgorsze oceny zbiera Naczelna Izba Lekarska.

"Nikomu nie chcemy zabrać pieniędzy"
Według wiceministra zdrowia "porozumienie z lekarzami [w sprawie pakietu onkologicznego i kolejkowego] zostanie osiągnięte do końca listopada, gdy tylko zobaczą nasze propozycje finansowe".

Pakiety nadal bez konkretów
23 października w Ministerstwie Zdrowia przedstawiciele Federacji Porozumienie Zielonogórskie spotkali się z ministrem zdrowia Bartoszem Arłukowiczem, by omówić zapisy kontraktów z NFZ w 2015 r. - To kolejne spotkanie z resortem zdrowia, które nie wniosło nic nowego, nie mamy żadnych wiążących ustaleń z ministrem Arłukowiczem, choć do wdrożenia pakietu onkologicznego zostało 2 miesiące. Co mamy mówić pacjentom? – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji PZ.


MEDEXPRESS

15 obietnic przedwyborczych dotyczących ochrony zdrowia
Zbliżają się wybory samorządowe, a politycy zaczynają składać obietnice wyborcze. Co obiecują odnośnie ochrony zdrowia? Świecka służba zdrowia, przyciski życia, stop prywatyzacji, mniejsze kolejki do specjalistów. Co jeszcze?

SM: Tylko 14 proc. pacjentów jest "zaopiekowanych" przez system
O tragicznej sytuacji pacjentów z SM od diagnozy, przez często trudne kontakty z lekarzami, terapie, brak kompleksowej opieki mówi nam szefowa fundacji Urszula Jaworska.

Dyrektywa transgraniczna nie dla wszystkich
Czy warto korzystać z dyrektywy transgranicznej? Gdzie szukać informacji na ten temat? O tym z Heleną Hatką, senator PO, rozmawia red. nacz. Medexpressu Iwona Schymalla. 

W Polsce niepokojąco rośnie liczba amputacji kończyn dolnych
Wbrew tendencjom panującym w innych krajach, wskaźnik amputacji w Polsce rośnie, co jest ewenementem w skali europejskiej. Co trzeba zmienić w POZ?

Z niecierpliwością czekamy na decyzje Ministerstwa Zdrowia w sprawie ratującego życie leczenia hiperbarycznego
O problemie braku finansowania leczenia pacjentów w komorach hiperbarycznych pisałem już ponad rok temu:

A wczoraj...

23 października 2014 r.

RYNEK ZDROWIA

Rozpoczęło się jubileuszowe X Forum Rynku Zdrowia
- Zbliżamy się powoli do momentu, w którym znowu będziemy musieli zacząć reformę ochrony zdrowia - powiedział w czwartek (23 października) prof. Wojciech Maksymowicz podczas sesji tematycznej inaugurującej jubileuszowe X Forum Rynku Zdrowia


Neumann uspokaja lekarzy ws. pakietu onkologicznego i kolejkowego
- Do końca listopada osiągnięte zostanie porozumienie z lekarzami rodzinnymi i specjalistami w sprawie sfinansowania nowych obowiązków wynikających z pakietu onkologicznego i kolejkowego - przekonywał w czwartek (23 października) uczestników X Forum Rynku Zdrowia wiceminister Sławomir Neumann.

Politycy mają sterować, a nie wiosłować, czyli jak reformowano zdrowie
15 lat temu w Polsce zreformowano służbę zdrowia. Czy dobrze wykorzystaliśmy ten czas? - zastanawiali się byli i obecni decydenci, uczestnicy sesji ”Forum 2014 -próba bilansu przy okazji kilku rocznic”, zorganizowanej w czwartek (23 października) ramach X Forum Rynku Zdrowia.

Zniesienie limitowania to największy sukces pakietu onkologicznego
Największym sukcesem ustaw dotyczących pakietu onkologicznego jest zniesienie limitowania dostępności do leczenia onkologicznego - wyjaśniał w czwartek (23 października) uczestnikom X Forum Rynku Zdrowia, podczas sesji "Onkologia - dowiedzmy się, jak w Polsce leczymy nowotwory?” - prof. Jacek Fijuth, przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Strategia walki z rakiem potrzebuje aktów wykonawczych
Strategia walki z rakiem, czyli polski Cancer Plan, jest przygotowana. Tego, czego na dziś pilnie potrzebujemy, to akty wykonawcze przygotowane zarówno przez Ministerstwo Zdrowia, jak i NFZ - tłumaczył w czwartek (23 października) prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

SLD: apel do Kopacz o pieniądze na zakup sztucznego płuco-serca
Poseł SLD Dariusz Joński zaapelował w liście do premier Ewy Kopacz o znalezienie w budżecie pieniędzy na zakup tzw. sztucznego płuco-serca dla Centrum Matki Polki w Łodzi.

NFZ o kwotach refundacji do lipca 2014 r.
Centrala NFZ opublikowała informacje o wielkości kwoty refundacji i liczbie zrefundowanych leków od początku roku do lipca 2014 r.


WYBORCZA

Szukam tabletki "dzień po". "Proszę więcej tu nie przychodzić"
Nie wiem, czy kiedykolwiek w życiu czułam się tak zrezygnowana, rozczarowana i zawstydzona.

Pigułka "po" to nie kobiecy kaprys. Lekarze nie mogą jej odmawiać. Ale nie odróżniają antykoncepcji od aborcji
- Odmawianie recepty na pigułkę "po" jest jawną i instytucjonalną dyskryminacją kobiet. Lekarze nie mogą traktować próśb o receptę jak kobiecy kaprys - mówi Krystyna Kacpura, dyrektorka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Czy ten eksperyment stanie się metodą leczenia rdzenia kręgowego?
- To autorska metoda zespołu wrocławian. Żeby się stała regularną metodą leczniczą, muszą się znaleźć pieniądze. Nasza służba zdrowia jest kompletnie nieprzygotowana na takie przypadki - mówi prof. Włodzimierz Jarmundowicz, kierownik zespołu, dzięki któremu sparaliżowany od pasa w dół Dariusz Fidyka zaczął znowu chodzić.


GAZETA.PL

Szpital przy Kopernika będzie większy. Wmurowano akt erekcyjny
Choć budowa trwa już od roku, w czwartek wmurowano akt erekcyjny pod nowe skrzydło Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy ulicy Kopernika. Ma być gotowe wiosną 2015 r.


TVN WARSZAWA

29 mln zł na rozbudowę szpitala przy Kopernika
W szpitalu dziecięcym przy ul. Kopernika wmurowano akt erekcyjny pod kolejny etap rozbudowy i modernizacji placówki. - Przeniesiemy tu serce naszego szpitala - blok operacyjny - zapowiada dyrekcja. W nowym budynku ma powstać również izba przyjęć i dział rehabilitacji neurologicznej.


TERMEDIA

NFZ tworzy departament kontroli
Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza powołać departament kontroli, który będzie odpowiadał za monitoring list oczekujących na świadczenia a także realizował audyty. Takie są zalecenia pokontrolne NIK, aby Fundusz wzmocnił pion kontrolny.


EGOSPODARKA

Reklama leków nie trafia w target?
Branża farmaceutyczna to jeden z liderów pod względem wielkości budżetów reklamowych. Taka sytuacja nie powinna dziwić - rocznie na farmaceutyki dostępne bez recepty wydajemy ponad 11 miliardów złotych. Tylko do sierpnia bieżącego roku wydatki reklamowe tego sektora sięgnęły 500 milionów złotych - wynika z analizy niezależnej agencji mediowej Codemedia. Czy jednak działania marketingowego są tak skuteczne, jak chcieliby tego reklamodawcy? Okazuje się, że nie zawsze.


GAZETA PRAWNA

Sejm wprowadził zakaz sprzedaży "śmieciowego jedzenia" w szkołach
Celem zmian jest ograniczenie dostępu dzieci do produktów żywnościowych zawierających znaczną ilość składników szkodliwych dla ich rozwoju. Chodzi o produkty o takiej zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, soli i cukru, które spożywane w nadmiarze mogą być przyczyną przewlekłych chorób dietozależnych, np. o chipsy, niektóre ciastka i napoje, w tym napoje energetyzujące, jedzenie typu fast food i instant. Za przyjęciem zmian głosowało 426 posłów, 1 był przeciw, wstrzymało się 2.

Więcej kontroli NFZ w szpitalach
Nawet 3,5 tys. zł za udział w jednym posiedzeniu otrzymają eksperci, którzy będą wyceniać świadczenia opieki zdrowotnej.

Lekarz nie odmówi zajmowania się ebolą
Zatrudnieni w służbie zdrowia muszą wykonywać obowiązki zagrażające ich zdrowiu lub życiu, co wynika z kodeksu pracy. Ale czy nawet wtedy, gdy szpital jest nieprzygotowany?

Ubezpieczenie zdrowotne: decyduje i ZUS, i NFZ
Dyrektor funduszu zajmie się ustaleniem podlegania oraz prawem do świadczeń, a zakład – wymierzeniem podstawy i należności. To rodzi problemy np. przy ubieganiu się o indywidualną interpretację


RZECZPOSPOLITA

Sejm kontra solaria
Projekt ustawy zakazującej niepełnoletnim korzystania
z solariów chce przedstawić parlamentarny zespół ds. onkologii. Posłowie myślą też o wywieszkach ostrzegających przed rakiem.


MEDYCYNA PRAKTYCZNA

Koncerny razem przeciw EVD
Wielkie koncerny farmaceutyczne planują współpracę, by przyspieszyć stworzenie szczepionki przeciwko wirusowi gorączki krwotocznej Ebola. Według Czerwonego Krzyża epidemię w Afryce Zachodniej można powstrzymać w ciągu 4-6 miesięcy.


Rehabilitacja w onkologii: niezbędna, ale trudno dostępna
Ideał jest taki, że pacjent onkologiczny powinien mieć dostęp do rehabilitacji na każdym poziomie leczenia i po leczeniu, bo najważniejsze w rehabilitacji są: powszechność, wczesność, dostępność i kontynuacja. W NFZ wydzielono jednak rehabilitację tylko dla dwóch grup jednorodnych: kardiologicznej i neurologicznej.


METRO

W szpitalach brakuje krwi przez liczne zakazy. Winne: seks i choroby
Już co czwarta osoba, która chce oddać krew, nie może tego zrobić ze względu na zły stan zdrowia, intensywne odchudzanie czy tatuaże


NEWSWEEK

Seks aż do bólu. Jak Polacy walczą z seksoholizmem?
Próbują odstawić seks, jak się odstawia wódkę. Ale im jest trudniej. Niespełna dwa tygodnie temu zjechali z całej Polski do Łodzi Anonimowi Seksoholicy.


DZIENNIK POLSKI

Szpitale czekają na pieniądze
Do małopolskich placówek medycznych z tytułu nadwyżki, jaka pojawiła się w kasie NFZ, trafią 72 mln zł. Czy pacjent na tym zyska? Jeśli fundusz dokupi świadczeń, skrócą się kolejki oczekujących. Jeśli nie, dodatkowe środki "pójdą" na zapłacenie najpilniejszych rachunków


TERMEDIA

CMKP: Powołanie szefa zespołu ekspertów
Na przewodniczącego zespołu ekspertów w Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego został powołany prof. Krzysztof Szyłło z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Blok operacyjny pamięci niezwykłego lekarza
W Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej blokowi operacyjnemu nadano imię Witolda Arendarczyka – chirurga, byłego dyrektora szpitala, który przyczynił się do powstania obecnej placówki.


PULS MEDYCYNY

Nasz człowiek w europejskich strukturach ds. zdrowia
Prof. Maciej Banach, dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi został członkiem Panelu Naukowego Komisji Europejskiej na Rzecz Zdrowia (SPH). Prof. Banach jest jedynym Polakiem w tym międzynarodowym gronie ekspertów.


MEDEXPRESS

Lekarze nie chcą przynależeć do Izby Lekarskiej
Serwis Konsylium24.pl przeprowadził I Ogólnopolskie Badanie na temat funkcjonowania Izb Lekarskich. Jak lekarze ocenili NIL i okręgowe Izby Lekarskie? Mamy wyniki.

Lekarz ma obowiązek szczepić się przeciw grypie
Polacy nie chcą szczepić się przeciwko grypie, dlaczego szczepionek unikają również pracownicy ochrony zdrowia? O tym z prof. Lidią Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy rozmawia Iwona Schymalla.

Lekarze szykują protest, a NFZ nic nie wie...
Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego grożą, że nie podpiszą kontraktów na 2015 rok. Jeśli nic się nie zmieni, 2 stycznia przychodnie mogą być zamknięte.


Unia Europejska wyłoży 24,4 mln euro na badania nad wirusem Ebola
Komisja Europejska przeznaczy z budżetu Unii kwotę 24,4 mln euro na badania nad wirusem Ebola. Aby umożliwić jak najszybsze rozpoczęcie prac, środki będą udostępniane w ramach przyśpieszonej procedury. Unijne pieniądze zasilą pięć projektów. Jakich?

Więcej pracy dla lekarzy. Jakie nowe obowiązki wprowadza MZ?
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji  projekt zmiany rozporządzenia ws. zakresu niezbędnych informacji gromadzonych przez świadczeniodawców… Co to oznacza w praktyce? 


ZDROWIE ABC

WSA: lekarz może być zawieszony, gdy odmawia badania przez komisję
Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że jeżeli lekarz odmawia poddania się badaniu zdrowia przez specjalnie powołaną komisję, okręgowa rada lekarska ma obowiązek podjąć uchwałę o jego zawieszeniu w prawie wykonywania zawodu.

Optymalne terapie dla czekających na przeszczep nie refundowane
W Polsce, jako jedynym kraju UE, nie refunduje się optymalnej terapii osobom czekającym na przeszczepienie szpiku z powodu nowotworu układu krwiotwórczego szpiczaka plazmocytowego – alarmują lekarze.


GAZETA POLSKA CODZIENNIE

Coraz dłuższe kolejki do rehabilitacji
Jesienią ubiegłego roku miałem operowane kolano. Na wizytę u lekarza rehabilitanta muszę poczekać jeszcze miesiąc. W przychodni uprzedzono mnie, że w tym roku nie mogę już liczyć na zabiegi – opowiada pan Wojciech z Warszawy. W podobnej sytuacji są tysiące Polaków. A – jak podkreśla NIK – liczba oczekujących na zabiegi rośnie.


RYNEK APTEK

NRA: sprzedaż internetowa leków - do likwidacji
Skala nieprawidłowości od momentu pojawienia się leków w sprzedaży internetowej jest tak duża, że należałoby tę formę aktywności natychmiast zakazać – twierdzi NRA i apeluje w Sejmie o stosowne zmiany legislacyjne.

Bortezomib w pierwszej linii? MZ analizuje wniosek
Ministerstwo Zdrowia analizuje zasadność refundacji bortezomibu (Velcade), który może być stosowany w indukcji leczenia dorosłych pacjentów z wcześniej nieleczonym szpiczakiem mnogim – dowiedział się portal rynekaptek.pl.

Wybierz strony:

» Przegląd prasy - archiwum 2014
» Przegląd prasy - archiwum 2013
» Przegląd prasy - archiwum 2012
» Przegląd prasy - archiwum 2011
» Przegląd prasy - archiwum 2010
» Przegląd prasy - archiwum 2009
» Przegląd prasy - archiwum 2008
» Przegląd prasy - archiwum 2007
» Przegląd prasy - archiwum 2006

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004  
Redaktor: serwis@warszawa.oil.org.pl  
Data utworzenia: 2014-10-24