Strona główna OIL

   


 
Dzisiejszy przegląd prasy

20 listopada 2014 r.

RYNEK ZDROWIA

Pakiet onkologiczny: 9 tygodni nerwowego oczekiwania
Informacja o podejrzeniu nowotworu jest bardzo obciążająca psychicznie. Ważne więc, żeby diagnoza została szybko postawiona, a niepokojący komunikat trafił do pacjenta tylko w uzasadnionej sytuacji. Resort zdrowia zapewnia, że w ramach pakietu onkologicznego czas oczekiwania od podejrzenia do diagnozy nie będzie dłuższy niż 9 tygodni. Ministerstwo nie wycofuje się z tak określonego terminu.

WHO: z powodu eboli zmarło ponad 5,4 tys. osób, ponad 15 tys. jest zakażonych
Do 5 420 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych eboli w ośmiu krajach Afryki, w tym w najbardziej dotkniętych epidemią Gwinei, Liberii i Sierra Leone. W sumie odnotowano 15 145 przypadków zakażeń wirusem - podała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).


GAZETA PRAWNA

NFZ nie rozliczy badań bez ponownej konsultacji u medyka
Pacjenci, nawet jeśli wyniki analizy są dla nich pozytywne, by je poznać, i tak muszą iść na wizytę do lekarza. W ten sposób z systemu wyciekają pieniądze

NFZ wszystko robi dla naszego dobra
Uważają państwo, że ten tytuł to zbytnie wyzłośliwianie się? Albo głupie dowcipkowanie? W takim razie opowiem lepszy kawał. Od 2017 r. wszystkie medyczne procedury, jakim będziemy się poddawać, także wyniki badań diagnostycznych, będą dostępne – dla lekarza i pacjenta – w legendarnym e-systemie. Jak Bóg da, bo termin już przesuwano, więc można to zrobić jeszcze parę razy, jak dobra polska e-tradycja każe.

Nie stać nas na nieskuteczne terapie
Nie wydaliśmy trzech miliardów złotych na leki, bo nie było takiej potrzeby – twierdzi w rozmowie z DGP wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki

Fiskus zarobi na zdrowiu i nauce
Ministerstwo przechwyci wolne środki kilkuset jednostek sektora finansów publicznych. Będą musiały przenieść swoje rachunki bankowe do BGK i tylko tam deponować pieniądze

Lekarz zostaje po godzinach, ale to nie zawsze praca nadliczbowa
Rozmowa z Jolantą Zedlewską, rzecznikiem prasowym Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku. Do redakcji zgłosił się lekarz, który jest zatrudniony na umowę o pracę i po dyżurze pracuje jeszcze do godz. 13.00, ponieważ robi wypisy i obchód, a powinien wyjść z pracy o godz. 8.00. Prawnicy nie odpowiedzieli jednoznacznie, czy jest to praca w godzinach nadliczbowych. Czy można więc powiedzieć, że czas pracy lekarzy to temat tabu?


RZECZPOSPOLITA

Przez resort zdrowia wydajemy więcej na leki
30 proc. chorych nie wykupuje lekarstw, bo ich ceny wzrosły z powodu ustawy refundacyjnej.

Wynagrodzenie za dyżur medyczny raz wyższe, raz niższe
Jeśli lekarz nie wypracuje nominału czasu pracy, otrzyma mniej pieniędzy za nocne czuwanie przy pacjentach. Godzinami dyżurowania placówka może wtedy uzupełnić wymiar czasu pracy, a to oznacza, że nie musi za nie wypłacać dodatkowego wynagrodzenia.

Rzecznik interweniuje ws. indywidualnego nauczania dzieci
W myśl nowych przepisów małoletni posiadający orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania zostali pozbawieni możliwości wspólnego uczestnictwa w zajęciach szkolnych z rówieśnikami.


FAKT

Kopacz wstrzyma pakiet onkologiczny
Pakiet onkologiczny, który od 1 stycznia 2015 r. miał zrewolucjonizować leczenie chorych na raka, może w ogóle nie wejść w życie! Doradcy premier Ewy Kopacz (58 l.) uważają, że wstrzymanie reformy ministra zdrowia może być dla Platformy Obywatelskiej mniej kosztowne niż jej wdrożenie!


TERMEDIA

Wybory: tam gdzie wygrał PiS będzie weryfikacja kadr medycznych
- W tych województwach, gdzie po ostatnich wyborach zdobyliśmy większość dokonamy przeglądu kadry zarządzającej w ochronie zdrowia - mówi Tomasz Latos (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. –Wstrzymamy także komercjalizację szpitali.

Pracodawcy RP protestują przeciw zmianom w wycenie
Zarządzenie Prezesa NFZ zmienia przepisy dotyczące warunków zawierania i realizacji umów dotyczących m.in. leczenia szpitalnego. Pracodawcy RP wystosowali stanowczy sprzeciw wobec takich działań, prowadzonych miesiąc przez rozpoczęciem systemowej wyceny przez Agencję Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji (AOTMiT).

Odsyłanie z SOR niezgodne z prawem
Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że nie ma pojęcia ostrego dyżuru i rejonizacji przyjęć do szpitala. Szpitalne odziały ratunkowe bezprawnie odsyłają w nocy pacjentów tłumacząc im, że są spoza rejonu. Tymczasem rejonizacja dotyczy lekarza rodzinnego. Pacjent z danego województwa może korzystać z pomocy każdego oddziału ratunkowego w kraju.


MEDYCYNA PRAKTYCZNA

Wiceminister Radziewicz-Winnicki na II Międzynarodowej Konferencji ds. Żywienia
19 listopada w Rzymie rozpoczęła się Druga Międzynarodowa Konferencja ds. Żywienia (ICN2). Zorganizowały ją wspólnie Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i Światowa Organizację Zdrowia (WHO). W konferencji biorą udział przedstawiciele ponad 150 państw (m.in. prezydenci, ministrowie zdrowia i rolnictwa), agencji ONZ, organizacji międzyrządowych i społecznych. Polskiej delegacji przewodniczy wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

Praca wre
Doradcy premier Kopacz uważają, że brak aktów wykonawczych na kilka tygodni przed "godziną zero" to wystarczający powód, by zdymisjonować Bartosza Arłukowicza i opóźnić wejście w życie pakietu onkologicznego. Ministerstwo Zdrowia pracuje pełną parą, by ten pretekst stał się nieaktualny.

Pracodawcy: Zmiana wyceny procedur sprzeczna z zaleceniami Rady Europejskiej
W projekcie zarządzenia Prezesa NFZ zaproponowano zmiany w wycenie procedur medycznych. – To niedopuszczalne działanie – mówi wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala.


MEDEXPRESS

Czego obawiają się pacjenci w związku z wejściem pakietu onkologicznego?
Nie tylko lekarze, ale i pacjenci mają obawy odnośnie pakietu onkologicznego. Jakie to obawy, mówi nam Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. 

PPOZ: Ministerstwo Zdrowia zrywa negocjacje z lekarzami w sprawie finansowania POZ
Ministerstwo Zdrowia postawiło świadczeniodawców przed faktem dokonanym. I zaproponowało...


NEWSERIA

Nowa metoda leczenia mięśniaków macicy dostępna dla polskich pacjentek. Liczba koniecznych operacji spadnie
W Polsce na mięśniaki macicy cierpi około 40 proc. kobiet. Połowa tych przypadków wiąże się z dolegliwościami, które uniemożliwiają normalne życie, co może oznaczać konieczność operacyjnego usunięcia mięśniaków. Liczba operacji może się jednak zmniejszyć dzięki bezinwazyjnej metodzie leczenia – termoablacji ultradźwiękowej. Technologia ta – od dawna stosowana w innych krajach – jest już dostępna również w Polsce.


POLSKIE RADIO

Wrocław: z centrum onkologii odchodzi połowa lekarzy
Jednocześnie połowa z 10-osobowego zespołu medyków oddziału Chirurgii Onkologicznej składa wypowiedzenia z pracy, a w kolejce na zabieg czeka około 700 chorych.

Chorych na grypę Polaków więcej niż przed rokiem. Dużo zachorowań dzieci
Od początku września z objawami grypy i zakażeń grypopodobnych trafiło do lekarzy ponad 683 tys. osób, prawie 140 tys. więcej niż w tym samym okresie 2013 r. - poinformowali eksperci związani z Ogólnopolskim Programem Zwalczania Grypy.


GAZETA.PL

Pacjenci w hotelach, a nie w szpitalach. 'Będziemy zdani na siebie'
Od nowego roku pacjenci w trakcie radioterapii będą mogli przebywać podczas leczenia w hotelach. Ich pobyt ma opłacać szpital. Pacjenci nie kryją obaw. - Jeśli chory gorzej się poczuje, w szpitalu zaraz udzielą mu pomocy. Co innego w hotelu, tu będziemy zdani na siebie - przekonują.

A wczoraj...

19 listopada 2014 r.

RYNEK ZDROWIA

Wymiana aparatury medycznej: pieniądze nie są jedynym zmartwieniem
Unijna perspektywa finansowa 2014-2020 stwarza kolejną szansę na wymianę aparatury medycznej w polskich szpitalach. Zarządzający nie czekają jednak na dotacje z UE i na różne sposoby starają się modernizować swoje lecznice. Wskazują też na problemy związane z takimi inwestycjami.

Terminal w gabinecie lekarskim
W Polsce coraz popularniejsze są karty płatnicze i bezgotówkowy obrót pieniędzmi. Polacy mają już w swoich portfelach 35 mln kart płatniczych, a w ubiegłym roku w sumie wykonali w kraju ponad 1,4 mld transakcji z ich użyciem na łączną wartość 122 mld złotych.

NFZ: zarządzenie dot. świadczeń wysokospecjalistycznych
NFZ opublikował zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne.

GIS: cykl szkoleń dot. zapobiegania zakażeniom krwiopochodnym
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wraz z GIS we współpracy z 11 Państwowymi Wojewódzkimi Inspektorami Sanitarnymi rozpoczynają cykl szkoleń dot. zapobiegania zakażeniom krwiopochodnym (HCV, HBV, HIV).

OZZL nie zgadza się na wyższą składkę na samorząd lekarski
Zjazd delegatów OZZL zgłosił swą dezaprobatę dla uchwały NRL dot. wysokości składki członkowskiej w samorządzie lekarskim. Chce też zmiany ustawy o izbach lekarskich.


GAZETA PRAWNA

Pacjenci narzekają, leki drożeją, a NFZ oszczędza
Ustawa refundacyjna pomaga budżetowi, ale nie wszystkim chorym

Mniej pieniędzy z UE na remonty szpitali
W latach 2014–2020 ochrona zdrowia nie będzie priorytetem marszałków województw

Sikora: Panowie! Wszystko, tylko z głową
Aquaparki, multimedialne kioski czy gminne drogi. Wszystkie te projekty łączy wspólny mianownik: pieniądze z UE. Owe inwestycje miały wprowadzać lokalne społeczności w nowoczesność, podnieść komfort życia, po prostu je ułatwić. Zamiast tego stoją gdzieś w polu, całkowicie absurdalnym miejscu i niszczeją. To oczywiście skrajne przykłady, pomniki głupoty lokalnych włodarzy i marnotrawstwa środków unijnych.


Ustawa o zdrowej żywności w szkole w Senacie
Senat pracuje nad ustawą o zdrowej żywności w szkołach


WYBORCZA

NFZ tego nie przewidział. Kobieta z Alzheimerem bez historii leczenia
W imieniu niepełnosprawnej córki i chorej mamy kielczanin podpisuje wszystkie dokumenty, w tym zgody na specjalistyczne badania i leczenie. W NFZ nie może jednak uzyskać dostępu do historii ich leczenia. Bo takich sytuacji nie przewidziano.


RZECZPOSPOLITA

Porody horrory. Co na to Kopacz
Rodzące powinny być lepiej traktowane – mówią organizatorki akcji "Lepszy poród", które w sieci zbierają podpisy pod listem do pani premier.


Za mało czasu na karanie lekarzy
Organy dyscyplinarne samorządu zawodowego lekarzy dysponują stosunkowo krótkim okresem na przeprowadzenie postępowania – podnosi Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzecznik walczy z ostrymi dyżurami w szpitalach
Szpitalne odziały ratunkowe bezprawnie odsyłają w nocy pacjentów tłumacząc im, że są spoza rejonu


TERMEDIA

Bukiel do Hamankiewicza: proszę zrezygnować z tych składek
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy opublikował uchwałę, która wzywa Naczelną Radę Lekarską do rezygnacji z zaplanowanych podwyżek składek na izby lekarskie.


MONEY

EMC INSTYTUT MEDYCZNY SA zmiana znaczącej umowy w spółce zależnej EMC Piaseczno sp. z o.o. prowadzącej Szpital Św. Anny w Piasecznie
Zgodnie z §5 ust. 1 pkt 3) Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 roku w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych, Zarząd EMC Instytut Medyczny S.A. informuje o otrzymaniu w dniu 19 listopada 2014 r. aneksu do umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia - Mazowiecki Oddział Wojewódzki w Warszawie (Oddział Funduszu), dotyczącej udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 roku.


MEDYCYNA PRAKTYCZNA

RPO krytykuje tempo pracy sądów lekarskich
W niektórych przypadkach lekarskie sądy nie są w stanie prawomocnie zakończyć postępowania przed upływem karalności przewinienia zawodowego - zwraca uwagę prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, w wystąpieniu do ministra zdrowia. Tymczasem przedłużanie się postępowania dyscyplinarnego i niemożność uzyskania orzeczenia uniewinniającego rzutuje na możliwość wykonywania przez lekarza zawodu – choćby poprzez utratę zaufania pacjentów.

Co pacjenci sądzą o refundacji
Ustawa refundacyjna wprowadziła sprytny mechanizm, który sprawia, że ceny leków wprawdzie maleją, ale beneficjentem tych malejących cen nie są pacjenci – uważa Ewa Borek, prezes Fundacji My Pacjenci.

Mniej zawałów serca w Polsce dzięki ustawie antytytoniowej
Liczba osób, które z powodu zawału serca trafiają do szpitala, zmniejszyła się w Polsce o ok. 4,5 tys. rocznie dzięki wprowadzeniu w listopadzie 2010 r. ustawy antynikotynowej – wykazała analiza danych zbieranych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ).


NEWSERIA

Szpitale tracą miliony przez ustawę ograniczającą konkurencję między spalarniami odpadów medycznych
Polskie szpitale marnują ok. 100 mln zł rocznie przez przepisy związane z utylizacją odpadów medycznych. Zgodnie z ustawą tego typu odpady muszą być spalane w województwie, w którym zostały wytworzone, przez co w wielu regionach powstały monopole. Tam, gdzie jest konkurencja, szpitale płacą nawet trzykrotnie mniej za utylizację.


MEDEXPRESS

Prezes PPOZ: nie zakończyliśmy negocjacji
O negocjacjach z Ministerstwem Zdrowia w sprawie stawki kapitacyjnej i bazowej rozmawiamy z Bożeną Janicką, szefową Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. 

Rzecznik praw pacjenta przypomina świadczeniodawcom o prawach pacjenta
Pacjenta ma prawo do…

Psychiatria: każdy dzień to leczenie ponad kontrakt
O tragicznej sytuacji polskiej psychiatrii, niedostrzeganiu jej w systemie ochrony zdrowia i braku finansowania mówi Lidia Rudzka, dyrektor Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia w Pruszkowie.

OZZL uważa, że składka na samorząd lekarski nie powinna zostać podwyższona
Podczas Krajowego Zjazdu Delegatów OZZL, który odbył się w Wojanowie lekarze zabrali głos w sprawie podwyżki składek na samorząd lekarski. Zdaniem związku zawodowego Naczelna Rada Lekarska powinna wycofać się z tego pomysłu.

Pierwsi lekarze podjęli uchwałę, że nie podpiszą umów na 2015 r.
Lekarze rodzinni zarzucają, że pakiet onkologiczny wprowadza biurokratyczne obciążenia, konfliktuje lekarzy i pacjentów, przerzuca odpowiedzialność za niedorzeczne przepisy na medyków, a wbrew propagandowym kłamstwom, kolejki nie tylko, że się nie zmniejszą, ale wręcz się wydłużą… 


ZDROWIE ABC

RM przyjęła projekt ustawy: karetki bez akcyzy
Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożonego przez ministra finansów. Projekt przewiduje zwolnienie z akcyzy pojazdów wykorzystywanych do ratowania życia i zdrowia, czyli pojazdów medycznych, karetek i ruchomych jednostek intensywnej opieki medycznej.

Instytut reumatologii będzie instytutem geriatrii
Rada Ministrów przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii im. prof. dr Hab. Eleonory Reicher w Warszawie. Projekt zakłada rozszerzenie zakresu działalności Instytutu o geriatrię i dziedziny pokrewne i w związku z tym zmianę nazwy na Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher.

Wybierz strony:

» Przegląd prasy - archiwum 2014
» Przegląd prasy - archiwum 2013
» Przegląd prasy - archiwum 2012
» Przegląd prasy - archiwum 2011
» Przegląd prasy - archiwum 2010
» Przegląd prasy - archiwum 2009
» Przegląd prasy - archiwum 2008
» Przegląd prasy - archiwum 2007
» Przegląd prasy - archiwum 2006

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004  
Redaktor: serwis@warszawa.oil.org.pl  
Data utworzenia: 2014-11-20