Strona główna OIL

   


 
Dzisiejszy przegląd prasy

27 lutego 2015 r.

RYNEK ZDROWIA

Neonatolodzy: potrzebujemy dłuższej, wielodyscyplinarnej opieki nad wcześniakami
Wcześniaki wymagają szczególnej opieki, są bardziej narażone na powikłania zdrowotne niż noworodki urodzone o czasie. Opuszczając szpital po narodzinach nadal wymagają kompleksowej opieki specjalistycznej, a z jej dostępnością często jest problem.

Pakiet onkologiczny: jakie są wątpliwości prawne?
- Są cztery kwestie w przepisach wprowadzających pakiet onkologiczny, które mogą budzić wątpliwości konstytucyjne - mówi nam Michał Czarnuch, senior associate w Kancelarii Doman´ski Zakrzewski Palinka.


GAZETA PRAWNA

Rząd osiągnął kompromis w sprawie in vitro. Ustawa ma być uchwalona przed wakacjami
Stały Komitet Rady Ministrów przyjął wczoraj projekt ustawy, która ureguluje te procedurę. Było to już kolejne podejście do tego projektu. Z powodu kontrowersji wewnątrz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nie został on przyjęty kilka tygodni temu, a na poprzednim komitecie w ogóle nie stanął.


WYBORCZA

Odra we Wrocławiu. Eksperci: Coraz więcej przypadków choroby, bo rodzice nie chcą szczepić dzieci
Pierwszy od trzech lat przypadek odry we Wrocławiu. Według "Gazety Wrocławskiej" kilkuletnia dziewczynka, która zaraziła się w Berlinie, od trzech dni jest w klinice pediatrycznej przy ul. Chałubińskiego.


RZECZPOSPOLITA

Przekształcone szpitale z ulgą dla środków trwałych
Minister finansów chce zwolnić przekształcane ZOZ ?z podatku dochodowego.


RMF 24

Szaleje epidemia grypy. "Działa jak sito, które przesiewa całą populację"
Tylko w ostatnim tygodniu pół tysiąca osób trafiło do szpitali z powodu powikłań po grypie, a zachorowało - aż 150 tysięcy. Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiał reporter RMF FM Grzegorz Kwolek, winny jest brak szczepień.


TVN 24

150 tys. Polaków usłyszy w tym roku, że ma raka. Czy pakiet onkologiczny im pomoże? "Debata Faktów" dziś w TVN24
Jak po wprowadzeniu pakietu onkologicznego wygląda w Polsce leczenie chorych na raka - na to pytanie odpowiemy już dzisiaj w nowym programie TVN24 "Debata Faktów". W reportażu Wojciecha Bojanowskiego pokazujemy drogę pacjentów, od wizyty u lekarza rodzinnego do rozpoczęcia chemio lub radioterapii.

Rynek badań klinicznych rośnie jak na drożdżach
Rynkiem badań klinicznych zaczynają interesować się sieci medyczne. Mogą liczyć na zwyżki, m.in. dzięki Ukrainie – donosi "Puls Biznesu".


METRO

Przyśpieszenie ws. in vitro. "Chodzi o odgrzanie podziału na starców z ciemnogrodu i nowoczesnych Europejczyków?"
Rząd chce w pierwszej części marca zająć się ustawą ws. in vitro. Publicysta "Rz" Tomasz Krzyżak zastanawia się, czy przyśpieszenie może być podyktowane interesem politycznym PO. "Ile jest w tym próby wciągnięcia w światopoglądową wojnę konserwatystów z PiS oraz hierarchii Kościoła?" - pyta Tomasz Krzyżak.

A wczoraj...

26 lutego 2015 r.

RYNEK ZDROWIA

Bezrobocie i śmieciowe umowy mnożą nieubezpieczonych pacjentów
Wzrasta liczba osób nieubezpieczonych korzystających z leczenia szpitalnego. Wyegzekwowanie pieniędzy od tych pacjentów jest trudne, a najczęściej niemożliwe. Tym samym lecznice wliczają takie hospitalizacje w swoje koszty.

Widziane z Mazowsza: o koordynacji, pakiecie i finansach
W regionie nie ma do dzisiaj rzetelnej koordynacji, tymczasem jest ona niezwykle potrzebna dla racjonalnego planowania inwestycji i świadczeń medycznych - to jeden z wniosków wynikających z dyskusji podczas Regionalnego Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia, które w środę (25 lutego) odbyło się w Warszawie.


NFZ o szkoleniach ws. przepisów dyrektywy transgranicznej
NFZ zaprasza na szkolenia z zasad udzielania świadczeń zdrowotnych w oparciu o przepisy dyrektywy transgranicznej.


GAZETA PRAWNA

SN: Nie można cedować wierzytelności szpitala
Umowa o spłatę długu publicznego zakładu opieki zdrowotnej zawarta przez osobę trzecią bez zgody podmiotu tworzącego placówkę medyczną jest nieważna. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

NFZ oszczędza na operacjach wad serca u dzieci
Duże ośrodki kardiochirurgii dziecięcej od stycznia ponoszą straty. Wszystko przez nowy sposób rozliczania procedur wysokospecjalistycznych


Leczenie za granicą w ramach NFZ. O czym należy pamiętać?
Mam skierowanie na zabieg, ale kolejka jest tak długa, że muszę czekać co najmniej kilka miesięcy. Czy jest możliwość wykonania operacji poza krajem? A jeśli tak, to jak wygląda procedura – pyta pani Agata.

Pacjenci walczą o większe pieniądze za błędy medyczne
Chorzy przygotowują się do sądowej walki o odszkodowania za błędy lekarskie, wykorzystując opinie wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Państwo płaci wówczas dwa razy: raz za postępowanie komisji, drugi – za koszty sądowe.


Ostateczny projekt ustawy o in vitro. Rząd zajmie się nim w marcu
Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała w czwartek, że rząd projektem zajmie się prawdopodobnie 10 marca. Zapewniła, że w klubie PO znajdzie się większość dla projektu. Jej zdaniem, projekt jest "naprawdę bardzo dopracowany" i to powinno pozwolić zagłosować za nim nawet tym, którzy mają wiele uwag do in vitro.


WYBORCZA

In vitro bez ślubu
In vitro ma być dostępne nie tylko dla małżeństw. Premier Ewa Kopacz stoczyła o to bój z konserwatystami w rządzie i we własnej kancelarii. Dziś projektem ustawy zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów.


RZECZPOSPOLITA

Jak obalić szczepionkowe mity
W 2010 roku "Rzeczpospolita" zauważyła trudne do wytłumaczenia zjawisko: modę na nieszczepienie i dzieci, i dorosłych.

RPD chce lepszej opieki stomatologicznej dla dzieci
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak skierował do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Tadeusza Jędrzejczyka pismo w sprawie poprawy dostępu do opieki stomatologicznej dzieci i młodzieży.


Do solarium z dowodem osobistym
Rzecznik praw dziecka Marek Michalak ponownie zwrócił się do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza, o wprowadzenie zakazu korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie.


Czego pacjent może ?się domagać od lekarza
Szpital nie ma prawa kwestionować skierowania od prywatnego lekarza.


RMF 24

Pakiet onkologiczny do poprawki
Ministerstwo Zdrowia zabiera się za poprawianie pakietu onkologicznego. Dwa miesiące po starcie sztandarowego programu ministra Bartosza Arłukowicza po raz pierwszy zebrał się zespół, który ma oceniać mankamenty i wady pakietu.


TVN 24

Wszczepili pacjentowi więzadło od świni. Nowatorska operacja w Piekarach Śląskich
Jako pierwsi w Europie lekarze ze Szpitala Urazowego w Piekarach Śląskich wszczepili młodemu mężczyźnie więzadło krzyżowe przednie stawu kolanowego pochodzące od świni. [Materiał "Faktów" TVN]


METRO

Odra, choroba, którą uznano za pokonaną, powraca. Jest niebezpieczna!
Na Zachodzie lekarze winią za to przeciwników szczepienia dzieci. W Polsce chorują głównie dorośli, którzy przywieźli wirusa z zagranicy


ZDROWIE ABC

Komisja Europejska wzywa do wdrożenia przepisów dotyczących bezpieczeństwa krwi
Komisja Europejska wezwała w czwartek 26 lutego 2015 roku Polskę do właściwego wdrożenia do swego prawa niektórych przepisów unijnych dotyczących jakości i bezpieczeństwa krwi ludzkiej. Polska ma dwa miesiące na poinformowanie KE o podjętych działaniach.


GAZETA.PL

Cezary Cieślukowski został wiceministrem zdrowia
Cezary Cieślukowski został nowym wiceministrem zdrowia. Został powołany na to stanowisko przez premier Ewę Kopacz. W związku z tym będzie musiał zrezygnować z funkcji prezesa Parku Naukowo-Technologicznego, którym został pod koniec stycznia tego roku.

Starosta w końcu coś wie. Dyrektorka szpitala zawieszona
Przez prawie tydzień zarząd powiatu puławskiego oficjalnie twierdził, że nic nie wie o zatrzymaniu i postawieniu zarzutu korupcyjnego dyrektorce szpitala w Puławach Jolancie H. Dopiero gdy sprawę nagłośniła "Wyborcza", samorządowcy postanowili szefową lecznicy zawiesić w obowiązkach


Powstaje nowy szpital psychiatryczny. W końcu będzie nowocześnie
Rozsypujący się dziś szpital psychiatryczny w Ząbkach zostanie zbudowany od nowa. - Już zgłaszają się do nas psychiatrzy z całej Polski, bo liczą, że będą leczyć w nowoczesnych warunkach - podkreśla dyrektor szpitala


Czas na Wielkie Badanie Wzroku! Dlaczego nie chodzimy do okulisty?
Co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty! A 30 proc. nie posiada wiedzy na temat chorób siatkówki - tak wynika z przedstawionego niedawno raportu systemowego Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia się "Okulistyka i choroby siatkówki w aspekcie zdrowego i aktywnego starzenia się".


MEDYCYNA PRAKTYCZNA

"Plan B" Arłukowicza a SOR-y
Pod koniec grudnia 2014 roku około 40% procent gabinetów lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej w całej Polsce było zamkniętych. Zgodnie z „planem B” ministra zdrowia pacjentów, którzy odbiliby się od drzwi przychodni POZ, przyjmować miały SOR-y. „To objaw desperacji” – tak propozycję ministra ocenił prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski. Jak wyglądała rzeczywistość SOR-ów zaraz po 1 stycznia tego roku? Zniosły oblężenie? Czy poniosły straty?

Potrzebny "Brain Plan dla Polski"
Z powodu wydłużenia życia i starzenia się ludności największym wyzwaniem zdrowotnym naszego kraju są różnego typu choroby mózgu – powiedział w środę na konferencji w Warszawie przewodniczący Polskiej Radu Mózgu, prof. Grzegorz Opala.


Dziś zaczyna prace zespół ds. pakietu onkologicznego
26 lutego zaczyna prace zespół ds. pakietu onkologicznego - informuje Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Powołanie takiego zespołu było jednym z efektów zawarcia porozumienia przez lekarzy rodzinnych z resortem zdrowia, do którego doszło 7 stycznia. Spotkanie zaczyna się o godz. 14.00

NFZ o wynikach kontroli ordynacji lekarskiej
Jak co kwartał, Departament Gospodarki Lekami Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował komunikat o wynikach kontroli ordynacji lekarskiej i kontroli w aptekach przeprowadzonych przez oddziały wojewódzkie Funduszu w ciągu 3 miesięcy.


GAZETA POLSKA CODZIENNIE

Porodówki rodzą coraz więcej pytań
Sposób, w jaki dziecko się rodzi, jest bardzo ważny dla całego jego życia Zdrowie. Pomimo obietnic ministra zdrowia, w większości placówek położniczych kobiety nie mogą liczyć na znieczulenie. Dlatego lawinowo rośnie liczba "cesarek"

Wybierz strony:

» Przegląd prasy - archiwum 2015
» Przegląd prasy - archiwum 2014
» Przegląd prasy - archiwum 2013
» Przegląd prasy - archiwum 2012
» Przegląd prasy - archiwum 2011
» Przegląd prasy - archiwum 2010
» Przegląd prasy - archiwum 2009
» Przegląd prasy - archiwum 2008
» Przegląd prasy - archiwum 2007
» Przegląd prasy - archiwum 2006

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004  
Redaktor: serwis@warszawa.oil.org.pl  
Data utworzenia: 2015-02-27