Strona główna OIL

   


 
Dzisiejszy przegląd prasy

09 marca 2015 r.

RYNEK ZDROWIA

Czy aparat do badania krwi "przetestuje" także laboratoria diagnostyczne?
Jeszcze w tym roku ma pojawić się analizator krwi, który - jak zapowiadają jego producenci i twórcy - może zrewolucjonizować współczesną diagnostykę medyczną. W ciągu kilku, kilkunastu minut przenośnie urządzenie zbada kroplę krwi pobraną z palca i pokaże odczyt nawet 100 analiz.


GAZETA PRAWNA

Projekt ustawy o in vitro na wtorkowym posiedzeniu rządu
Projekt został przygotowany przez ministerstwo zdrowia. Pod koniec lutego jego przyjęcie Radzie Ministrów rekomendował Komitet Stały RM.

Ograniczenia przy eksporcie leków nieproporcjonalne i arbitralne
Bułgarski Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy dotyczące uprawnienia organów państwa do sprzeciwiania się eksportowi leków. To może oznaczać, że polskie przepisy podążające w podobnym kierunku zostaną zakwestionowane przez Bułgarię w ramach unijnej notyfikacji. Decyzja Bułgarów jest istotna dla Polski, bowiem obecne prace nad nowelizacją prawa farmaceutycznego (druk sejmowy nr 2997) zmierzają do rozwiązań podobnych do tych uznanych za niekonstytucyjne w Bułgarii.


RZECZPOSPOLITA

Pacjenci z rakiem zostali na lodzie
Minister obiecał, ale nie przygotował chorym innej opcji dla zakończonego programu dostępu do nowych leków.


GAZETA.PL

Pielęgniarki zapowiadają strajk. "Nie mamy czasu zadbać o pacjenta"
Pielęgniarki mają dość pracy ponad siłę. - Odbija się to na pacjentach, nie mamy czasu na nakarmienie ich czy dbanie, by nie mieli odleżyn - przyznają. I zapowiadają ogólnopolski protest.


TERMEDIA

Hamankiewicz do Kopacz: porozmawiajmy o zdrowiu
Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się do Premier Ewy Kopacz z prośbą o spotkanie w celu omówienia zagadnień związanych z aktualną sytuacją systemu ochrony zdrowia w Polsce. Hamankiewicz przypomniał Ewie Kopacz ekspose i problemy poruszone przez nią w wystąpieniu.


WIADOMOŚCI 24

Kto poza kolejnością może dostać się do lekarza?
Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (t.j. Dz.U. z 2008 roku, Nr 164, poz. 1024 z późn. zmianami) określa, kto ma prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach zgodnie z art. 43 i 47c.


MEDYCYNA PRAKTYCZNA

W Polsce umieralność na raka szyjki macicy o 70% wyższa od średniej UE
Co druga Polka chora na raka szyjki macicy umiera. W porównaniu do średniej krajów Unii Europejskiej śmiertelność jest u nas wyższa aż o 70% – informują organizatorzy akcji „Rakoobrona”.

Aptekarze mogą odmawiać sprzedaży "pigułki po"
Jak wskazuje w opublikowanej na stronie internetowej Instytutu Ordo Iuris analizie dr Rafał J. Kruszyński, aptekarz może skorzystać z prawa do odmowy sprzedaży preparatu ellaOne.

Ruszyły prace nad nowelizacją ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
Pismem z 20 lutego 2015 r. rząd wyraził zgodę na opracowanie przez Ministra Zdrowia projektu ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw. Projekt zostanie przygotowany na podstawie założeń przyjętych przez Radę Ministrów 27 stycznia 2015 r.


WPROST

Szczepienia jak religia
Odra nadciąga nad Wisłę zza zachodniej granicy. Specjaliści mówią o śmiertelnym zagrożeniu dla najsłabszych – dzieci i osób z osłabioną odpornością. Nie przekonuje to przeciwników szczepień.

Zabójcze leki nasenne
Przewlekłe podawanie leków nasennych utrwala bezsenność i powoduje zaburzenia świadomości – ostrzega dr n. med. Michał Skalski, specjalista zaburzeń snu.


RADIO DLA CIEBIE

Zakład Opiekuńczo Leczniczy w Pionkach. "To będzie prawdziwy Marriot"
Już pierwsi pacjenci zarezerwowali miejsca. Od lipca rusza w Pionkach Zakład Opiekuńczo Leczniczy dla osób starszych i niepełnosprawnych wymagających hospitalizacji. W regionie radomskim nie ma takiej placówki.


RADOM 24

Kolejni lekarze złożą wypowiedzenia? Jest wniosek o sesję nadzwyczajną
W poniedziałek 9 marca radny PiS Jakub Kowalski złożył wniosek o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w sprawie kryzysowej sytuacji w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym na Józefowie.


PULS MEDYCYNY

Trwa wybór Super Talentu w medycynie
Rozpoczęliśmy nabór do konkursu Super Talenty 2015. Na zgłoszenia czekamy do 31 marca.


MEDEXPRESS

Czy premier spotka się z lekarzami?
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz chce spotkać się z premier Ewą Kopacz. W jakim celu?

A wczoraj...

GAZETA.PL

Arłukowicz zapowiada: rząd zajmie się ustawą o in vitro. Sejm może ją szybko przegłosować
W najbliższym tygodniu Rada Ministrów zajmie się ustawą o leczeniu niepłodności, m.in. metodą in vitro - zapowiedział w niedzielę w Szczecinie Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia.

Profesor Krzysztof Sodowski: Medycyna nie ma lekarstwa na wszystko
- Wszystkim podobał się film "Bogowie". Świetny, ale wbrew tytułowi lekarze nie są bogami. Muszą pogodzić się ze śmiercią. I pacjenci też - mówi prof. Krzysztof Sodowski.


TERMEDIA

Chcemy płacić za zdrowie - to czas na dodatkowe ubezpieczenia
W naszym systemie ochrony zdrowia brakuje środków finansowych. Na podniesienie składki zdrowotnej raczej nie ma co liczyć. Konieczne jest wprowadzenie efektywnego dodatkowego finansowania opieki zdrowotnej. Rozwiązaniem sytuacji i sposobem na ucywilizowanie wydatków prywatnych na zdrowie jest między innymi wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń – mówi Dorota M. Fal, doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Padł rekord WOŚP - ponad 53 mln zł
"To był przemiły dzień! Dostaliśmy od Was mnóstwo wiadomości pełnych radości i dumy, że wspólnie potrafimy robić tak wspaniałe rzeczy:) Wszystkie media dzisiaj o nas i o Was pisały! Bądźcie z siebie dumni! 53 109 702,83 PLN dla najmłodszych i najstarszych" - czytamy na facebookowym profilu WOŚP.

Leszczyński: Jest nadzieja na skuteczne leczenie osteoporozy
Co powinno prowadzić lekarzy do właściwego skutecznego leczenia, jakie powinny zostać opracowane możliwe do rekomendacji wskaźniki, jak wyglądać mają relacje pacjenta z lekarzem w procesie terapeutycznym - to pytania, na które odpowiadał w wykładzie "Koncepcja Treat To Target w leczeniu osteoporozy" dr hab. n. med. Piotr Leszczyński, przewodniczący Sekcji Chorób Metabolicznych Kości Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

Uparciuchy z Miodowej i Wiejskiej
Jedną z czterech reform, jakie w 1999 r. wprowadził rząd III RP, była reforma systemu ochrony zdrowia. Zmieniono model jego finansowania z budżetowego na paraubezpieczeniowy i formę własności zakładów ochrony zdrowia. Kim powinien być, a kim jest lekarz rodzinny w polskiej rzeczywistości?

Wybierz strony:

» Przegląd prasy - archiwum 2015
» Przegląd prasy - archiwum 2013
» Przegląd prasy - archiwum 2012
» Przegląd prasy - archiwum 2011
» Przegląd prasy - archiwum 2010
» Przegląd prasy - archiwum 2009
» Przegląd prasy - archiwum 2008
» Przegląd prasy - archiwum 2007
» Przegląd prasy - archiwum 2006

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004  
Redaktor: serwis@warszawa.oil.org.pl  
Data utworzenia: 2015-03-09