Strona główna OIL

   


 
Dzisiejszy przegląd prasy

31 października 2014 r.

RYNEK ZDROWIA

Jest polska wersja kwestionariusza do diagnozowania ortoreksji
Ciągła dbałość o zdrowy tryb życia i zdrowe jedzenie może doprowadzić do obsesji. Od niedawna istnieje narzędzie, które pomaga określać związaną z tym nieprawidłowość - ortoreksję.

GIF o postępowaniu w przypadku braku szczepionki 5-walentnej
W związku z pytaniami dotyczącymi braku na rynku europejskim szczepionki 5-walentnej Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje, że dzieci objęte programem szczepień ochronnych mają zabezpieczony pełny dostęp do szczepionek.

Neumann: negocjacje ws. pakietu onkologicznego do końca listopada
Negocjacje ws. finansowania zwiększonych kompetencji lekarzy POZ, związanych z wejściem w życie pakietu onkologicznego, mają zakończyć się do końca listopada - zapowiedział wiceminister zdrowia.


GAZETA PRAWNA

NFZ oszczędza na leczeniu transgranicznym
Rząd wyszukuje kruczki prawne, aby opóźnić zwrot kosztów za pomoc medyczną za granicą. Niewykluczone, że wypłaty ruszą dopiero w przyszłym roku

Osobny budżet na rehabilitację dzieci ułatwi dostęp do świadczeń
Do końca roku NFZ chce rozdzielić finansowanie opieki rehabilitacyjnej dla dzieci i dorosłych. Zapowiada to w rozmowie z DGP prezes funduszu Tadeusz Jędrzejczak. – Dziś podmioty, które zajmują się rehabilitacją dzieci, muszą rywalizować z tymi, które prowadzą ją dla dorosłych. Wiele z nich przegrywa, na przykład dlatego że oferują wyższe stawki – tłumaczy. Przekonuje, że planowany ruch ułatwi zarówno dostęp do świadczeń dla najmłodszych (skróci czas oczekiwania na nie), jak i zawieranie umów przez świadczeniodawców, którzy specjalizują się w tego typu rehabilitacji.

W Polsce nie powstaną certyfikowane ośrodki leczenia raka piersi?
To miały być wzorcowe placówki leczenia raka piersi. Onkolodzy obawiają się, że ministerstwo zdrowia wycofało się z tworzenia w Polce tak zwanych Breast Cancer Units - czyli ośrodków, które zapewniają skoordynowane i kompleksowe leczenie tego nowotworu.


RZECZPOSPOLITA

Ebola i inne cholery
Epidemia w Afryce ciągle przyspiesza. Ale naukowcy ostrzegają: takich katastrof będzie coraz więcej - pisze Krzysztof Urbański.

Minister premiuje najlepszych tropicieli raka
Im więcej nowotworów potwierdzi specjalista, tym więcej pieniędzy dostanie lekarz rodzinny.

Karta Dużej Rodziny bez aptek
Apteki nie mogą oferować zniżek dla rodzin wielodzietnych w ramach programu Karta Dużej Rodziny - przypomina resort zdrowia. Wprowadzenia takiej możliwości chce m.in. Konfederacja Lewiatan. Ministerstwo jednak nie przewiduje zmian w tym zakresie.


ŻYCIE WARSZAWY

Biskup w sprawie Chazana
Apel zawierający prośbę o ponowne zbadanie sprawy prof. Chazana i przywrócenie go do pracy napisał w biskup Stefan Regmunt z Zielonej Góry.


ZDROWIE ABC

Piaseczno: międzynarodowi specjaliści szkolili ginekologów w Szpitalu św. Anny
W szpitalu w Piasecznie należącym do Grupy EMC odbyło się szkolenie, w którym wzięli udział ginekolodzy z całej Polski oraz specjaliści z Niemiec. Szkolenie odbywało się w ramach Interdyscyplinarnej Szkoły Laparoskopii (ISL) EMC w Chirurgii, Urologii i Ginekologii.

Trwają prace nad określeniem wskaźnika rozpoznania nowotworów
Minister zdrowia przekazał do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie ustalania indywidualnego wskaźnika rozpoznawania nowotworów oraz minimalnego wskaźnika rozpoznania nowotworów.


PULS MEDYCYNY

Ponad 800 mln zł na staże i szkolenia personelu medycznego w roku 2015
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy okołobudżetowej, zgodnie z którą w 2015 r. z Funduszu Pracy zostanie przeznaczonych 835,3 mln zł na staże podyplomowe oraz szkolenia specjalizacyjne lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych.


NASZ DZIENNIK

Cena za ratowanie życia
Apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i Chorych o zweryfikowanie decyzji podjętej w sprawie zwolnienia prof. Bogdana Chazana. Zespół KEP 6 października br. przekazał ten apel do sekretariatu prezydent Warszawy, jak dotąd nie otrzymał żadnej odpowiedzi, dlatego przekazał jego treść do publicznej wiadomości.


POLSKIE RADIO

Sławomir Neumann: w nowym roku będzie więcej pieniędzy na opiekę zdrowotną
Od 2 stycznia 2015 roku będziemy wdrażać pakiet onkologiczny - powiedział Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia.


MEDYCYNA PRAKTYCZNA

Czy w Polsce zabraknie lekarzy?
Opieka zdrowotna w Polsce w 2013 roku zgłosiła łącznie 8300 wolnych miejsc pracy – wynika z raportu GUS. Ta stosunkowo niewielka liczba miejsc pracy jest zastanawiająca ze względu na wyraźny niedobór lekarzy w naszym kraju. Jak podaje OECD, w Polsce na 1 000 mieszkańców przypada 2,2 lekarza.

Najlepszy szpital jest w Pleszewie
Pleszewskie Centrum Medyczne Sp. z o.o. po raz kolejny zwyciężyło w rankingu szpitali Bezpieczny Szpital 2014", który przygotował zespół Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Wyniki 11. edycji rankingu zostały opublikowane jako dodatek do dziennika "Rzeczpospolita" z 30 października. W tym dniu odbyła się również uroczystość wręczenia dyplomów finalistom rankingu.


MEDEXPRESS

Popularny środek na stłuczenia wycofany z obrotu
Decyzją GIF z obrotu na terenie całego kraju został wycofany płyn stosowany w przypadku stłuczeń i zapaleń. Co było przyczyną wycofania?

Prezydent podpisał dyrektywę transgraniczną
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę wdrażającą dyrektywę transgraniczną. A to oznacza, że pacjenci będą mogli ubiegać się o zwrot kosztów leczenia za granicą.

Spadek zaufania do lekarzy. Kto zawinił: medycy czy media?
O to skąd się bierze spadek zaufania Polaków do lekarzy mówi Medexpressowi Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej, prezes WOT KLRwP.

Polska w drugiej lidze rankingu światowych systemów ochrony
Na świecie przygotowuje się wiele rankingów systemów zdrowia. Jakie w nich miejsce zajmuje Polska? Jak daleko mamy do najlepszych i kto zostaje za nami w tyle?

A wczoraj...

30 października 2014 r.

RYNEK ZDROWIA

Polska na ostatnim miejscu w rankingu zaufania do lekarzy
New England Journal of Medicine (NEJM) opublikował wyniki badania poziomu zaufania, jakim opinia publiczna darzy lekarzy jako grupę zawodową. Polska znalazła się na ostatnim miejscu w tym światowym rankingu.

Informatyzacja już nie taka straszna
W szpitalach przygotowanie tam pracujących osób do wdrażania systemu informatycznego jest diametralnie lepsze niż 10 lat temu, gdy zaczynaliśmy informatyzację ochrony zdrowia - przyznaje dyrektor pionu opieki zdrowotnej Asseco Poland SA Krzysztof Groyecki*.


Ekspert: ponad 353 tys. osób z objawami grypy od początku tego sezonu
U ponad 353 tys. osób zarejestrowano od początku tego sezonu grypowego objawy grypy - poinformował prof. Adam Antczak z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Kto wyda opinię? Biegli odmawiają rzecznikowi odpowiedzialności zawodowej
Z biegłym, który ma wydać opinię na temat tego, jak leczy pacjentów inny lekarz, jest ten problem, że musi ocenić kolegę po fachu. Zmierzył się z nim Janusz Hołysz, okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej Lubelskiej Izby Lekarskiej. - To małe środowisko i po prostu nikt nie chce się podjąć sporządzenia opinii - przyznał.

AOTM: wkrótce 38 posiedzenie Rady Przejrzystości
W poniedziałek (3 listopada) odbędzie się 38 posiedzenie Rady Przejrzystości, podczas którego zostaną przygotowane stanowiska ws. leków.


GAZETA PRAWNA

Dzieci pod specjalnym nadzorem. Medycznym
Badania USG, słuchu, wzroku oraz morfologia przynajmniej raz w roku – takie standardy opieki pediatrycznej planuje wprowadzić rząd

Aptekarze apelują: zamknijmy apteki
Moratorium do końca 2015 r. na tworzenie nowych placówek. W tym czasie zmiana przepisów dla poprawy sytuacji polskich farmaceutów. Tego od rządu oczekuje Naczelna Rada Aptekarska

Pieniądz pierwszy, chory drugi
Donosy, wzajemne oskarżenia o psucie rynku. Szantaż i lokalne walki z konkurencją. A w tle nawet 14 mld zł. Tyle, według raportów PharmaExpert, wynosiła wartość rynku aptecznego w okresie styczeń – czerwiec 2014 r. Pieniądze ogromne, a chętnych do uszczknięcia chociażby kęsa z tego tortu coraz więcej. Na rynku działa bowiem już 14 tys. aptek.

Pacjenci bez szans na szybkie odszkodowanie
Nowelizacja ma usprawnić prace komisji przy wojewodach orzekających o błędach w leczeniu. Nie rozwiąże jednak braku biegłych i pieniędzy

Pacjenci będą mogli się leczyć za granicą na podstawie polskich przepisów
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wczoraj długo oczekiwaną nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która została uchwalona 10 października. Wprowadza ona do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE z 9 marca 2011 r. w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej (Dz.Urz. UE L 88). Chorzy na jej podstawie będą mogli ubiegać się o zwrot kosztów leczenia w innym państwie UE.

Rząd musi znaleźć środki na pakiet ministra Arłukowicza
Od stycznia 2015 roku zacznie obowiązywać pakiet onkologiczny, który pozwoli pacjentom na podjęcie terapii w ekspresowym tempie. Niestety na razie nic nie wskazuje na to, że w ślad za nim do lekarzy rodzinnych pójdą dodatkowe środki z budżetu państwa. To duży błąd.


WYBORCZA

Chirurg, który sprawił, że sparaliżowany wstał: Nie jestem kowbojem neurochirurgii
Przyszedł do mnie zupełnie mi nieznany Dariusz Fidyka i potrzebowałem trzech minut, żeby wiedzieć, że to będzie właśnie ten pacjent. Rozmowa z dr. Pawłem Tabakowem*


RZECZPOSPOLITA

Lekarze zapowiadają bunt
Zielona karta pacjenta onkologicznego to biurokratyczny absurd – twierdzą lekarze rodzinni i grożą niepodpisaniem kontraktów z NFZ. Dla Ministerstwa Zdrowia te groźby to element negocjacji.

Patent na dokumentację
Rodziny, które nie mogą się doprosić w szpitalu o historię choroby zmarłego, znalazły sposób: idą do wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.

Karta Praw Dziecka – Pacjenta w każdym szpitalu
Wczoraj w Sejmie Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wraz z Rzecznikiem Praw Pacjenta Krystyną Barbarą Kozłowską przedstawił Kartę Praw Dziecka – Pacjenta. Plansza z prawami dziecka-pacjenta zostanie rozesłana do wszystkich szpitali prowadzących oddziały dziecięce oraz do sanatoriów i placówek medycznych, z których korzystają najmłodsi.

Nie ufamy lekarzom. Polska na końcu światowego rankingu
Polacy nie ufają lekarzom i nie są zadowoleni z ich usług - wynika z raportu przygotowanego przez New England Journal of Medicine (NEJM)

Wraz z wypiską pacjent powinien dostać receptę
NFZ postanowił przypomnieć szpitalom o ich obowiązkach wobec pacjentów, którzy kończą leczenie szpitalne. Niektóre poprzestają bowiem na wydaniu pacjentowi karty informacyjnej, tzw. wypisu. A to wbrew przepisom.


Firmy chcą zakazu sprzedaży e-papierosów dzieciom
Firmy branży e-papierosowej popierają pilne wprowadzenie zakazu sprzedaży papierosów elektronicznych i płynów zawierających nikotynę małoletnim.


RMF 24

Ministerstwo odrzuca projekt rozbudowy Centrum Onkologii
Resort ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza odrzuci złożony kilka tygodni temu przez warszawskie Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej - Curie projekt budowy nowej poradni i przychodni na działce, na której warszawski ratusz chce postawić Szpital Południowy. Na początku października prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła przetarg na powstanie nowej lecznicy, ulokowanej na działce którą miasto odebrało Centrum.


NASZ DZIENNIK

Pikieta w obronie prof. Bogdana Chazana
Upominają się o przywrócenie na stanowisko dyrektora Szpitala Świętej Rodziny prof. Bogdana Chazana, a także o moralność w życiu publicznym. Już po raz piąty pod warszawskim ratuszem odbędzie się pikieta pacjentek tego wybitnego specjalisty, który po odmowie wykonania aborcji został zwolniony z pracy.


MEDYCYNA PRAKTYCZNA

Obowiązki szpitala przy wypisie pacjenta
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował komunikat, w którym zwraca uwagę, że szpitale powinny wydawać pacjentowi skierowania, recepty oraz zlecenia zgodnie z zaleceniami zawartymi w karcie informacyjnej po leczeniu szpitalnym.

Minister zdrowia lekceważy samorządowców
Lekceważenie samorządu przez ministerstwo zdrowia było jednym z tematów spornych podczas środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki zapowiedział, że będzie na ten temat rozmawiał z szefem resortu zdrowia.

MZ i RPD chcą ustandaryzowania książeczek zdrowia dziecka
Ministerstwo Zdrowia chce prawnie uregulować status książeczki zdrowia dziecka; miałaby się ona stać elementem dokumentacji medycznej – poinformował w środę wiceszef resortu Andrzej Sopliński. Rozwiązanie aktywnie wspiera rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Wiceminister zdrowia był gościem konferencji "Prawa dziecka pacjenta” zorganizowanej przez RPD.

Poprawki senackiej komisji ws. komisji lekarskich podległych MSW
Usunięcie wadliwych zapisów z przepisów przejściowych jest jednym z celów poprawek zaproponowanych w środę przez senacką komisję praw człowieka, praworządności i petycji do ustawy o komisjach lekarskich podległych MSW. Łącznie senatorowie z komisji zgłosili ponad 20 poprawek do tej ustawy - większość ma charakter redakcyjny.


MEDEXPRESS

Kto zastąpił dr n. med. Aleksandrę Ciałkowską-Rysz na stanowisku krajowego konsultanta w dziedzinie medycyny paliatywnej?
Nowym konsultantem krajowym w dziedzinie medycynie paliatywnej została dr Wiesława Pokropska absolwentka Wydziału Lekarskiego w Białymstoku z 1970 r.

Stary człowiek to nie tylko pacjent. Jakiej opieki wymaga senior?
O tym jak powinna być zorganizowana opieka długoterminowa nad seniorami i jaką rolę powinny w niej pełnić pielęgniarki mówi dr Grażyna Rogala-Pawelczyk, prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w rozmowie z Iwoną Schymallą.

NFZ w liczbach, czyli jak rosły pensje urzędników NFZ
NFZ ma już 10 lat. Niezłomni dziennikarze Faktu postanowili prześledzić jak rosły pensje urzędników NFZ. Czy zarabiają więcej niż lekarze i pielęgniarki?

Komu zależy na dobrej edukacji medycznej?
Opieka zdrowotna stawia przed rządzącymi, ale także przed społeczeństwem wiele wyzwań i problemów wymagających wciąż nowych rozwiązań. Brak funduszy, niewystarczająca liczba specjalistów, spadek zaufania pomiędzy pacjentami, a lekarzami i dynamiczny rozwój medycyny, wymuszają poszukiwanie najbardziej optymalnych metod zarządzania finansami  w sektorze ochrony zdrowia czy dostosowywanie polityki zdrowotnej państwa do aktualnej sytuacji.


ZDROWIE ABC

Farmaceuci apelują o zakaz tworzenia nowych aptek do końca 2015 roku
Naczelna Rada Aptekarska zaapelowała do premier Ewy Kopacz o ustalenie nowych regulacji dotyczących działalności aptek, a do czasu ich wypracowania o moratorium zawieszające tworzenie nowych aptek do końca 2015 roku.


PULS MEDYCYNY

Złoty Skalpel 2014 dla zespołu prof. Adama Torbickiego
Zespół Hemodynamiczny prof. Adama Torbickiego z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku zwyciężył w VI edycji konkursu Złoty Skalpel. Zwycięski projekt dotyczy balonowej angioplastyki tętnic płucnych i stworzenia pierwszego w Polsce interdyscyplinarnego zespołu zajmującego się interwencyjną kardiologią, radiologią i kardiochirurgią krążenia płucnego.

Wybierz strony:

» Przegląd prasy - archiwum 2014
» Przegląd prasy - archiwum 2013
» Przegląd prasy - archiwum 2012
» Przegląd prasy - archiwum 2011
» Przegląd prasy - archiwum 2010
» Przegląd prasy - archiwum 2009
» Przegląd prasy - archiwum 2008
» Przegląd prasy - archiwum 2007
» Przegląd prasy - archiwum 2006

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004  
Redaktor: serwis@warszawa.oil.org.pl  
Data utworzenia: 2014-10-31