Strona główna OIL

   


 
Dzisiejszy przegląd prasy

23 stycznia 2015 r.

TOK FM

Posypią się wysokie kary dla właścicieli przychodni? Prawie 70 postępowań po tym, jak zamykali gabinety
Sześćdziesiąt siedem - tyle dokładnie postępowań wszczął rzecznik praw pacjenta po styczniowym zamieszaniu z zamkniętymi gabinetami lekarzy rodzinnych.


WYBORCZA

Znany laryngolog prof. Skarżyński oczyszczony
Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie przetargów w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu kierowanym przez prof. Henryka Skarżyńskiego. Ciągle nie ma wyników kontroli Ministerstwa Zdrowia przeprowadzonej w Instytucie.

Łapówka czy prowokacja? Szef izby aptekarskiej kontra biznesmen od aptek
Szef poznańskiej izby aptekarskiej miał wziąć łapówkę od biznesmena, którego ścigał za nielegalny wywóz leków za granicę. Twierdzi, że to prowokacja.


RZECZPOSPOLITA

Związkowcy chcą więcej strajków
"Solidarność" skarży nasz rząd do Międzynarodowej Organizacji Pracy. Zyskać mogą górnicy, lekarze i nauczyciele.

Do lekarza z legitymacją szkolną
Do szkolnej legitymacji będzie wpisywany PESEL. Ułatwi to zapisy do przychodni.

Geje i lesbijki są dyskryminowani w służbie zdrowia?
O ich nierównym traktowaniu mówi raport rzecznik praw obywatelskich prof. Ireny Lipowicz. Jednak co innego wynika ze statystyk odnośnie skarg do RPO.

Ginekolodzy, których pacjentka zmarła, prawomocnie uniewinnieni
Sąd Apelacyjny w Poznaniu potrzymał uniewinniający wyrok dla dwóch ginekologów oskarżonych w sprawie śmierci pacjentki i jej nienarodzonych dzieci. Zdaniem sądu, lekarze nie dopuścili się uchybień, zaś pacjentka zmarła, bo cierpiała na bardzo rzadką chorobę genetyczną.


INTERIA

CBOS: Kopacz traci na zaufaniu. Najbardziej ufamy prezydentowi
Bronisław Komorowski cieszy się największym zaufaniem wśród polityków. Prezydentowi ufa prawie 80 procent badanych - wynika ze styczniowego badania CBOS. Najbardziej krytycznie odbieranymi przez Polaków politykami są Janusz Palikot (56 procent nieufających) i Janusz Korwin-Mikke (55 procent), a także Antoni Macierewicz (45 procent), Bartosz Arłukowicz (40 procent), Jarosław Kaczyński (48 procent), Radosław Sikorski (40 procent) i Zbigniew Ziobro (40 procent).  


RYNEK ZDROWIA

OZZL o zarobkach lekarzy: "kłamliwa propaganda" MZ
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy skomentował zestawienie przeciętnych wynagrodzeń lekarzy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w publicznych szpitalach, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia.

Pomorskie: na pakiecie onkologicznym stracili inni chorzy na raka?
Od wejścia w życie tzw. pakietu onkologicznego pacjenci, którzy od lat chorują na raka mają utrudniony dostęp do leczenia. NFZ drastycznie obciął fundusze na wizyty kontrolne.

Irlandia: przeludnienie na szpitalnych oddziałach ratunkowych
Irlandzki minister zdrowia Leo Varadkar ma plan jak do końca tego roku rozwiązać problem pacjentów oczekujących w irlandzkich szpitalach na planowane zabiegi dłużej niż kilka miesięcy. Pod koniec października ubiegłego roku było ich aż 60 tys., a liczba ta wzrasta.

MZ: unijne fundusze na inwestycje i profilaktykę
Komisja Europejska przyjęła dwa programy operacyjne dla sektora ochrony zdrowia na lata 2014-2020 - informuje resort zdrowia. Podobnie jak w poprzedniej perspektywie Program Infrastruktura i Środowisko będzie największym źródłem środków przeznaczonych na inwestycje infrastrukturalne. Będą one przeznaczone m.in. na ochronę zdrowia.  Budżet programu to ponad 27,4 mld euro, czyli ok. 115 mld zł.


MEDYCYNA PRAKTYCZNA

Od 1 stycznia wydłużyła się droga do dermatologa i okulisty.
Pacjenci ruszyli po skierowania, co zaowocowało większymi, średnio o 20 proc., kolejkami w poradniach POZ. Lekarzom rodzinnym przybyło papierkowej roboty, a w poradniach specjalistycznych – zamieszania.


RADIO ZET

Muszą odejść. Konsultanci medyczni pod lupą ministra zdrowia
Minister Zdrowia najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu zwolni kilku konsultantów medycznych - dowiedziało się Radio ZET. To dlatego, że nie złożyli oświadczeń o współpracy z firmami farmaceutycznymi.


MEDEXPRESS

Lekarskie małżeństwa – czy to w ogóle może się udać?
Małżeństwa lekarzy to tykająca bomba, zbudowana z przepracowania i braku czasu na intymne relacje rodzinne. W takich związkach ktoś musi zostać saperem. Inaczej eksplozja gwarantowana.

A wczoraj...

22 stycznia 2015 r.

GAZETA WYBORCZA

Lekarz, który płacił nastolatkom za seks – niewinny
Obcował płciowo z małotetnimi wychowankami domu dziecka. Płacił im za każdym razem. Raz 250, raz 100 a innym razem tylko 50 złotych. Lekarz ginekolog został uniewinniony. - Prawo nie działa wstecz, jakkolwiek obrzydliwe czyny były popełnione - mówiła w uzasadnieniu sędzia Anna Iwanowska.

Pigułka "dzień po" jednak na receptę? Ewa Kopacz już wie, że wystarczą... małe zmiany w prawie
- Chodzi o to, by ten lek przeszedł taką procedurę jak wszystkie inne leki, czyli by to urząd rejestracji leków zdecydował, czy jest to lek na receptę czy nie. Rządowe Centrum Legislacji pokazuje, że możliwa jest taka droga - powiedziała "Wyborczej" rzeczniczka rządu Iwona Sulik kwadrans przed informacją, że podaje się do dymisji


RZECZPOSPOLITA

Ordynator skazany za zbyt późną cesarkę
Na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata i dwuletni zakaz wykaz wykonywania zawodu lekarza skazał sąd ordynatora oddziału ginekologiczno – położniczego szpitala w Skierniewicach.

Przyzwolenie na pigułki
Polacy nie chcą, by UE decydowała o sprawach światopoglądowych. Prawie połowa Polaków dobrze ocenia decyzję Komisji Europejskiej, wprowadzoną potem w życie przez nasz resort zdrowia, o umożliwieniu sprzedaży bez recepty pigułki „dzień po" – wynika z sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej".

Spowiedź lekarzy zbiera żniwo
Choć medycy nie chcą informować o powiązaniach z firmami farmaceutycznymi, te za rok zrobią to za nich.


GAZETA PRAWNA

Budowa placówki zdrowotnej z 8-proc. stawką
Budynek przyszłego zakładu opiekuńczo-leczniczego spełnia definicję budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym – stwierdził minister finansów.

My uprawiamy zdrowotne wojaże, a NFZ za to zapłaci
Najpopularniejszy kierunek: Czechy. Ich kliniki zakładają polskojęzyczne strony, oferują darmowy dojazd i powrót.


RYNEK ZDROWIA

Włochy: mniej szczepień - więcej zachorowań na grypę
Z powodu niedawnego fałszywego alarmu związanego ze szczepionkami przeciwgrypowymi we Włoszech, w obecnym sezonie zaszczepiło się o 3 miliony osób mniej niż w latach ubiegłych.


MEDYCYNA PRAKTYCZNA

Miliard. W rozumie
Miliarda na POZ nie było, nie ma... I być może nie będzie. Plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia, kolumny liczb z wieloma zerami, nie kłamie.


MEDEXPRESS.PL

Czy czerniaka skóry można wyleczyć w Polsce?
Jak wyglądają obecnie możliwości leczenia czerniaka skóry w Polsce i jak wygląda ich dostępność dla polskich pacjentów? O odpowiedź poprosiliśmy prof. dr. hab. med. Piotra Rutkowskiego, kierownika Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, prezesa Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Kolejki do specjalisty: NFZ radzi, jak nie wypaść z listy oczekujących
Narodowy Fundusz Zdrowia na swojej stronie zamieścił informację dla pacjentów i świadczeniodawców dotyczącą wpisów na listy oczekujących na świadczenia udzielane na podstawie skierowania.

Pielęgniarki jednoczą się i podpisują porozumienie. Szykują się do strajku?
Pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych podpisały porozumienie. Czego dotyczy?

Wybierz strony:

» Przegląd prasy - archiwum 2015
» Przegląd prasy - archiwum 2014
» Przegląd prasy - archiwum 2013
» Przegląd prasy - archiwum 2012
» Przegląd prasy - archiwum 2011
» Przegląd prasy - archiwum 2010
» Przegląd prasy - archiwum 2009
» Przegląd prasy - archiwum 2008
» Przegląd prasy - archiwum 2007
» Przegląd prasy - archiwum 2006

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004  
Redaktor: serwis@warszawa.oil.org.pl  
Data utworzenia: 2015-01-23