Strona główna OIL

   


 
Dzisiejszy przegląd prasy

19 grudnia 2014 r.

RYNEK ZDROWIA

PTR krytycznie o nowej liście refundacyjnej - będzie chaos w programach lekowych
Wprowadzenie zmian kryteriów w programie leczenia RZS w stosunku do programu leczenia RZS/MIZS spowoduje chaos w leczeniu pacjentów, gdyż wg wytycznych MZ jedna choroba - RZS - będzie musiała być inaczej leczona i kontrolowana w zależności od leku jaki pacjent stosuje - uważa PTR, konsultując projekt zmian. PTR zauważa jednocześnie, że czas konsultacji to 19 godzin.


WYBORCZA

Minister zdrowia dogaduje się z lekarzami rodzinnymi w sprawie pakietu onkologicznego
Oddala się groźba zamknięcia poradni rodzinnych po 1 stycznia. Lekarze i minister ustalili, że medycy dostaną więcej pieniędzy i będą zlecać mniej badań.

Wszystkie barwy pakietu onkologicznego [ocenia szef Opolskiego Centrum Onkologii]
- Dobra strona pakietu onkologicznego dla chorych to zniesienie limitów. Zła - to więcej papierkowej roboty - mówi dr Wojciech Redelbach, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.

Rejestry medyczne zostają, a ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia do poprawy
Minister zdrowia może tworzyć rejestry medyczne rozporządzeniem, ale tylko jeśli ustawa wyraźnie określa, czego może ono dotyczyć - orzekł Trybunał Konstytucyjny.


RZECZPOSPOLITA

Minister nie ma prawa rozporządzać numerami PESEL pacjentów
Ministerstwo Zdrowia nie może tworzyć według obecnych przepisów rejestrów z informacja mi o naszych chorobach.

Dwóch wiceministrów zdrowia odchodzi z resortu
Cezary Rzemek i Aleksander Sopliński stracili pracę w Ministerstwie Zdrowia - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Resort na razie nie potwierdza doniesień.


MEDYCYNA PRAKTYCZNA

"Transgraniczne" obowiązki praktyk lekarskich
15 listopada weszła w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, która wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Nakłada ona nowe obowiązki na praktyki lekarskie.


MEDEXPRESS

Polki rodzą w coraz lepszych warunkach
Co 3 kobieta rodzi dziecko w wyniku cesarskiego cięcia – wynika z danych Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie. Mówi w rozmowie z Iwoną Schymallą prof. Jerzy Leibschang, ginekolog, położnik.

Znamy laureatów dorocznych nagród Prezesów Towarzystw: Kardiologicznego i Ginekologicznego
Dr hab. Mariusz Kruk z Instytutu Kariologii w Warszawie został laureatem tegorocznej Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

IMS Health ocenia styczniową listę refundacyjną
Projekt listy refundacyjnej, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku nie wprowadza istotnych zmian i utrzymuje status quo w zakresie dostępu do leczenia.


TVP INFO

Neumann o konflikcie wokół pakietu onkologicznego: część lekarzy rodzinnych ma inną wizję finansowania
– To jest tak: "wystąpię i powiem, że nie jest gotowe, nawet nie sprawdzając, czy jest gotowe" – tak oskarżenia lekarzy pod adresem pakietu onkologicznego skomentował w programie „Gość poranka” w TVP Info Sławomir Neumann. Wiceminister zdrowia dodał, że trwające negocjacje z medykami odnoszą się bardziej do lekarzy rodzinnych, którzy "chcieliby mieć trochę inne od zaproponowanego finansowanie", niż do specjalistów.

Kobiety z rakiem piersi mogłyby żyć dłużej. Eksperci: ministerstwo odebrało im szansę, bo lek był za drogi
– Nie finansując leku o nazwie pertuzumab kobietom z zaawansowanym rakiem piersi HER2-dodatnim Ministerstwo Zdrowia odbiera im szansę na dodatkowe 16 miesięcy życia – alarmują eksperci. O sprawie na początku grudnia mówił w programie „Po przecinku” w TVP Info prof. Tadeusz Pieńkowski. Resort tłumaczy, że finansowanie leku byłoby zbyt kosztowne dla budżetu. Producent zaprzecza i przekonuje: "według naszych obliczeń, refundacja nie zwiększyłaby wydatków".


GAZETA POLSKA CODZIENNIE

Chorzy na raka znów stracą
Pakiet onkologiczny przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, który wchodzi w życie z nowym rokiem, doprowadzi do chaosu w publicznej służbie zdrowia. Zamiast poprawić, pogorszy sytuację cierpiących na raka i kondycję finansową placówek medycznych. Specjaliści domagają się opóźnienia startu pakietu przynajmniej o pół roku.


NEWSERIA

Polska medycyna jest innowacyjna mimo problemów finansowych
Medycyna może stać się wizytówką innowacyjnej polskiej gospodarki na świecie. Pionierskie operacje i terapie wykorzystujące najnowsze technologie pokazują, że polska medycyna jest innowacyjna mimo problemów finansowych. Zdaniem ekspertów eksponowanie sukcesów polskich lekarzy na arenie międzynarodowej może przyczynić się do zwiększenia nakładów finansowych na opiekę zdrowotną, co może przynieść korzyści całej gospodarce.


POLSKIE RADIO

Dymisje w resorcie zdrowia? IAR: odejdzie dwóch wiceministrów
Ze stanowiskami pożegna się w piątek dwóch wiceministrów zdrowia - dowiedziała się nieoficjalnie IAR. Według Informacyjnej Agencji Radiowej - z resortu odchodzą Aleksander Sopliński i Cezary Rzemek.


GAZETA.PL

Doktor Twardowski wraca na barykady [SYLWETKA]
Razem z lekarzami sparaliżował rząd Millera, potem sam wszedł do rządu Tuska, później został dyrektorem tonącego szpitala w Gorzowie. Dziś Marek Twardowski znów jest walczącym związkowcem.


DZIENNIK POLSKI

Resort zaczyna ustępować. Chce dołożyć pieniędzy na badania
Koniec impasu. NFZ przedstawia nowe propozycje finansowania badań w pakiecie onkologicznym. Mają one sprawić, że lekarze rodzinni po Nowym Roku nie zamkną gabinetów.


ZDROWIE ABC

MSW: Program Ratownictwa i Ochrony Ludności na lata 2014-2020
Zapewnienie podjęcia działań ratowniczych w czasie dojazdu poniżej kwadransa dla 80 procent Polaków, modernizacja i optymalizacja wyposażenia technicznego i ratowniczych środków transportu, ścisła współpraca służb państwowych ze społecznymi organizacjami ratowniczymi, zwiększenie liczby lądowisk przyszpitalnych – to niektóre z celów Programu Ratownictwa i Ochrony Ludności na lata 2014 - 2020.

Powstanie Polski Rejestr Wrodzonych Wad Rozwojowych
Uzyskanie informacji o częstości występowania i rodzajach wrodzonych wad rozwojowych oraz przeprowadzanie analiz danych to tylko niektóre z zadań Polskiego Rejestru Wrodzonych Wad Rozwojowych, którego zakres działania reguluje opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej 18 grudnia 2014 roku rozporządzenie ministra zdrowia.
18 grudnia 2014 r.

RYNEK ZDROWIA

Radziewicz-Winnicki: trzeba skończyć z hegemonią produktów mlekozastępczych
Lekarze są coraz częściej wciągani do promocji produktów mlekozastępczych. Zdarza się, że młode matki w gabinetach lekarskich zamiast wsparcia w sytuacji trudności z laktacją otrzymują próbki preparatów mlekozastępczych.

MZ: projekt zakazujący reklamy e-papierosów na ostatecznym etapie
Projekt zakazujący reklamy e-papierosów jest na ostatecznym etapie przygotowań legislacyjnych w resorcie zdrowia i w I kwartale 2015 r. powinien trafić do konsultacji społecznych - powiedział w czwartek (18 grudnia) w Sejmie wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki.

Zmiany warunków umów na leczenie szpitalne
NFZ opublikował zarządzenie (88/2014/DSOZ) z 18 grudnia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne.

PiS: niedopracowany pakiet onkologiczny
Posłowie PiS krytykują tryb wprowadzania pakietu onkologicznego i kolejkowego; ich zdaniem pakiet jest nie przygotowany, nie ma jasnych procedur, wystarczających pieniędzy na jego funkcjonowanie. Domagają się wyjaśnień od ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

FPZ zmienia stanowisko ws. rozmów o pakiecie?
Z najnowszego (czwartek, 18 grudnia) komunikatu Federacji Porozumienie Zielonogórskie wynika, że w środę w czasie negocjacji w Ministerstwie Zdrowia wcale nie doszło do zbliżenia stanowisk w sprawie pakietu onkologicznego. Wprost przeciwnie: - Jeszcze długa droga przed nami - twierdzi Wojciech Pacholicki, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

MZ: programy polityki zdrowotnej i programy zdrowotne
W środę (17 grudnia) opublikowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie przekazywania informacji o programach polityki zdrowotnej oraz wzoru dokumentu zawierającego te informacje.


WYBORCZA

Trybunał zawęża definicję embrionu. Nie każda komórka to człowiek
Trybunał w Luksemburgu zawęził definicję embrionu ludzkiego. Jest nim tylko twór, który ma własny potencjał przekształcenia się w człowieka.


RZECZPOSPOLITA

Przychodnie mogą pęknąć w szwach
Lekarze twierdzą, że spadają na nich nowe obowiązki, a minister zdrowia nie daje na nie pieniędzy. Pacjenci już zgłaszają się do przychodni po skierowania do dermatologa.

Szkody na zdrowiu kosztują więcej
Od kilku lat w sprawach odszkodowań za błędy lekarskie sądy przyznają coraz wyższe kwoty.

TK: przepis o tworzeniu rejestrów medycznych - niekonstytucyjny
Za niezgodny z konstytucją uznał w czwartek Trybunał Konstytucyjny przepis, na podstawie którego tworzone są rejestry medyczne. Rejestry utworzone przed dniem ogłoszenia czwartkowego wyroku nadal mogą być prowadzone - zastrzegł Trybunał.

Czy wysokie odszkodowania spowodują podniesienie poziomu opieki medycznej?
W dniu wczorajszym media doniosły o rekordowym zadośćuczynieniu i odszkodowaniu dla pacjentki od jednego ze stołecznych szpitali. Na podstawie prawomocnego wyroku ma ona otrzymać ok. 4 mln złotych za zarażenie salmonellą, błędne prowadzenie zabiegów medycznych i przeprowadzenie niektórych z nich bez zgody pacjentki.


RMF 24

Kolejki po skierowanie do specjalisty? Niepotrzebne
Nie przychodźcie do lekarzy rodzinnych po skierowania do okulisty i dermatologa. Będą potrzebne dopiero w przyszłym roku. Jednak w wielu przychodniach pacjenci już ustawiają się w kolejkach po skierowania.


MEDEXPRESS

Prezes jednej z organizacji pacjentów kreuje się na głównego promotora zmian
Od pewnego czasu prezes jednej z organizacji pacjentów onkologicznych głośno i usilnie apeluje: do lekarzy, do ministra zdrowia, do mediów o poparcie i szybkie wprowadzenie pakietu onkologicznego zaproponowanego przez rząd, przedstawiając ten pakiet jako wielki przełom i ułatwienie dla pacjentów onkologicznych, o co pacjenci zabiegali od lat. Lekarzy i inne osoby wyrażające wątpliwości wobec pakietu ustawia w pozycji wrogów chorych ludzi.

Konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej rezygnuje
Prof. dr hab. Adam Windak rezygnuje z funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej. Dlaczego?


MEDYCYNA PRAKTYCZNA

Nie damy się wykorzystać
Podpisaliśmy porozumienie z ministrem, bo zarówno oferta finansowa, jak i zapowiedzi zmian legislacyjnych są dla nas korzystne. Czy resort wywiąże się z obietnic? Przy podpisywaniu umów zabezpieczymy się w taki sposób, by to zrobił – mówi Bożena Janicka, przewodnicząca Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia w rozmowie z Medycyną Praktyczną.


GAZETA POLSKA CODZIENNIE

Siostry zastrajkują w całej Polsce
Pielęgniarki i położne szykują się do strajku. – Stan krytyczny został już dawno przekroczony – mówi „Codziennej” przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz. Na początku stycznia 2015 r. zarząd podejmie decyzję o formie protestu.


ZDROWIE ABC

Milion złotych więcej na wynagrodzenia w biurze Rzecznika Praw Pacjenta
Przekazanie dodatkowego miliona złotych na wynagrodzenia w biurze Rzecznika Praw Pacjenta - zakłada poprawka do budżetu na 2015 rok przyjęta w środę 17 grudnia 2014 wieczorem przez Sejm.

Pakiet onkologiczny: komisja zdrowia czeka na informacje od ministra
Posiedzenie sejmowej komisji zdrowia, która w środę 17 grudnia 2014 miała zapoznać się z informacjami resortu zdrowia na temat stanu przygotowań do wejścia w życie przepisów pakietów kolejkowego i onkologicznego, zostało przerwane do czasu przybycia ministra Bartosza Arłukowicza.

Wybierz strony:

» Przegląd prasy - archiwum 2014
» Przegląd prasy - archiwum 2013
» Przegląd prasy - archiwum 2012
» Przegląd prasy - archiwum 2011
» Przegląd prasy - archiwum 2010
» Przegląd prasy - archiwum 2009
» Przegląd prasy - archiwum 2008
» Przegląd prasy - archiwum 2007
» Przegląd prasy - archiwum 2006

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004  
Redaktor: serwis@warszawa.oil.org.pl  
Data utworzenia: 2014-12-19