Strona główna OIL

   


 
Wycieczka do Supraśla
Seniorzy

      Na zakończenie lata trzydziestu ośmiu seniorów zwiedziło Supraśl nad rzeką Supraśl. Na wstępie był Zespół Prawosławnego Klasztoru Męskiego, gdzie obejrzeliśmy najstarszą jego obronną budowlę, zrekonstruowaną XVI wieczną cerkiew Zwiastowania NMP. Poznaliśmy historię zespołu, aby następnie zwiedzić mieszczące się w Pałacu Opatów multimedialne (obraz, światło, dźwięk) muzeum ikon. Całość kolekcji to ok. 1200 ikon, powstałych głównie w XVIII - XX wieku, z czego eksponowanych jest 300 najcenniejszych. Co ciekawe, to około 80% ikon zostało zatrzymanych przez celników w czasie prób przemytu zza wschodniej granicy.
      Ikony prezentowane są w 9 salach. Na początku w I sali przedstawiono wypracowany przez ikonopisarzy zbiór zasad, wzorów, technik wykonania, jako kontynuacja bizantyjskiej sztuki, której treść i symbolika była efektem doświadczeń religijnych i artystycznych. Należy zaznaczyć, że jednym z najbardziej stałych składników ikon są misterne złocenia.
      W części omawiającej świątynię (II sala) umieszczone zostały ikony przedstawiające wybrane święta. Wśród ikon wielkich świąt, a są to najbardziej popularne ikony domowe, znalazło się wyobrażenie Zmartwychwstania Chrystusa. Jest to jeden z najbardziej rozbudowanych ikonograficznie tematów.
      Najświętszy znak chrześcijaństwa to główna część ekspozycji ikon podróżnych (III sala). Prezentowane są tutaj krzyże metalowe wczesnośredniowieczne, krzyżyki i zawieszki. Pokaz krzyży wzbogacają niewielkich rozmiarów metalowe ikony jak np. mosiężny odlew ikony Ukrzyżowania. Przyozdabiano ikony również metalowymi ozdobami (IV sala). Blask złota czy srebra ma symbolizować Boskość, a roślinne ornamenty życiodajną siłę świata duchowego.
      W teologii bizantyjskiej szczególne miejsce przypada przedstawieniu Chrystusa (V sala), są to ikony Chrystusa Pantokatora. Jednak najbardziej licznie są prezentowane ikony Matki Bożej (VI sala).
      Czerwień sali, gdzie prezentowane są ikony świętych (VII sala) przypomina o męczeństwie w obronie wiary. Na Podlasiu (VIII sala) istotne znaczenie dla charakteru ikon miały czasy unii, a wizerunki postaci są stylistycznie zbliżone do obrazów charakterystycznych dla malarstwa zachodniego.
      Ekspozycję zamyka prezentacja (IX sala) unikatowych XVI wiecznych pobizantyjskich malowideł ściennych, ocalałych ze zburzonej w lipcu 1944 roku cerkwi supraskiej. Następnie sprzed Pałacu Opatów obejrzeliśmy piękną panoramę doliny rzeki Supraśl, zaś po zejściu w dół przeszliśmy promenadą wzdłuż rzeki do rynku. Tam czekały na nas placki ziemniaczane i chłodnik litewski. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy cmentarzu, aby przy grobie profesora Witolda Sławińskiego oddać mu hołd i zapalić znicze.
      Przewodnikiem naszej wycieczki była kol. Krystyna Ujejska-Kujałowicz, mieszkanka Supraśla i entuzjastka tego regionu. Podarowała nam piękne supraskie foldery. Krysiu - serdeczne dzięki.

Ryszard Grabowski


Drogie Koleżanki oraz Koledzy Seniorzy

      Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam, oby w każdym domu zagościł spokój i ciepło rodzinne, a dzielenie się opłatkiem w Dzień Wigilijny stało się źródłem dobra i nadziei.
      Niechaj zbliżający się rok 2012 będzie przyjazny i zdrowy.

Ryszard Grabowski, Bronisław Podolak, Jan Podziewski

Biuletyn nr 5/2011 - pismo Okręgowej Izby Lekarskiej.
Wydawca: Okręgowa Rada Lekarska w Białymstoku.
Dla członków izb lekarskich bezpłatnie.

Wstecz  
W górę ekranu  
Copyright (c) 2004-2020